Konflikt krwi

2
937
konflikt krwi

Do konfliktu krwi w ciąży, czyli tak zwanego konfliktu serologicznego dochodzi wtedy, gdy czynniki krwi Rh są inne u rodziców, a tym samym u kobiety oraz u jej dziecka. Na czym dokładnie polega konflikt krwi? Kiedy występuje? Czy można mu zapobiegać?

Ludzie różnią się pomiędzy sobą nie tylko grupami krwi, które oznaczane są jako A, B, AB oraz 0, ale również tak zwanym czynnikiem Rh. Wyróżniamy dwa czynniki Rh: Rh- oraz Rh+. U zdecydowanej większości populacji, czyli u około 80-85 procent osób występuje czynnik Rh+.

Czynnik Rh a antygen D

Z czynnikiem Rh powiązane jest istnienie albo nieistnienie tak zwanego antygenu D. Antygen ten jest obecny w krwi tych osób, które posiadają czynnik Rh+, czyli u zdecydowanej większości ludzi.

Antygen D obecny w krwi Rh+ działa jednak negatywnie na krew o czynniku Rh-, jeśli dochodzi do ich zmieszania, na przykład przy transfuzji czy właśnie podczas ciąży i porodu – ma miejsce tak zwany konflikt krwi. Dochodzi i wtedy do produkcji przeciwciał typu IgM oraz IgG w krwi Rh- przeciwko antygenowi D. Prowadzi to do rozpadu czerwonych krwinek w krwi o czynniku Rh+, a tym samym do choroby hemolitycznej. Choroba ta prowadzi do niedokrwistości, a w konsekwencji nawet do śmierci.

Kiedy ma miejsce konflikt krwi w ciąży?

Konflikt krwi w ciąży pojawia się wtedy, gdy dochodzi do niezgodności czynników Rh. Niezgodność ta ma miejsce między krwią matki a dziecka, ale wynika z czynników krwi matki oraz jej partnera.

Na konflikt serologiczny narażone są te kobiety, które mają czynnik Rh-, natomiast ich partnerzy Rh+. Nie oznacza to jednak, że partnerzy muszą zrezygnować z posiadania potomstwa. Najważniejsze jest posiadanie wiedzy o czynnikach krwi, co pozwala na ocenę ryzyka konfliktu serologicznego i profilaktykę zapobiegającą wystąpieniu konfliktu krwi.

Jeśli nie sprawdzono czynników krwi i pojawi się konflikt krwi, wówczas dochodzi do zniszczenia krwinek czerwonych u dziecka, co może prowadzić do niedokrwistości, zaburzeń w działaniu układu krwionośnego i oddechowego, a nawet do obumarcia ciąży i poronienia.

Aby pojawił się konflikt, musi dojść do zetknięcia się krwi dziecka z krwią matki, co może nastąpić w szeregu różnych sytuacji. Najczęściej jest to poród, ale mogą być to także:

  • poród zabiegowy z wykorzystaniem kleszczy,
  • cesarskie cięcie,
  • badania prenatalne,
  • poronienie,
  • odklejenie się łożyska,
  • krwotoki,
  • zabiegi wewnątrzmaciczne.

Profilaktyka konfliktu serologicznego

Jeśli chodzi o kwestię konflikt serologiczny a ciąża, prowadzi się odpowiednią profilaktykę mającą na celu zmniejszenie ryzyka w przypadku partnerów o różnych czynnikach Rh. Ma ona skuteczność 99%, dlatego też uznawana jest za bardzo skuteczną. Profilaktyka polega na podaniu kobiecie w odpowiednim momencie specjalnego preparatu krwi – immunoglobuliny anty-D, która ma za zadanie nie dopuścić do powstania reakcji immunologicznej przeciwko krwi dziecka. W rezultacie konflikt krwi nie pojawia się. Immunoglobulina anty-D najczęściej jest podawana kobietom bezpośrednio po porodzie, ale również w innych sytuacjach, gdy mogło dojść do zetknięcia się krwi matki i dziecka, które zostały wskazane powyżej.

Do reakcji może dojść także wcześniej – w ostatnich tygodniach trwania ciąży. Wówczas immunoglobulinę zaleca się podać również w 28. tygodniu ciąży, a potem ponownie – po porodzie.

Jeśli jednak pojawi się konflikt krwi, przeprowadza się transfuzje, także transfuzje dopłodowe, które mają na celu ochronę dziecka przed przeciwciałami krwi matki.

2 KOMENTARZE

  1. Spokojnie, konflikt krwi to jeszcze nie koniec świata. Mam czwórkę znajomych, którzy mieli zagrożenie i po podaniu leków nie działo się kompletnie nic! Oczywiście jest dyskomfort psychiczny i do tego częściej trzeba się badać i odwiedzać ginekologa, ale przecież to nic takiego.

  2. Łatwo się mówi, jak się ma znajomych, a nie zagrożenie w swojej rodzinie. Konflikt krwi to jest przede wszystkim duże obciążenie psychiczne. Dla osób, które nigdy nie były w takiej sytuacji to pewnie będzie niezrozumiałe, ale spróbujcie sobie wyobrazić, że nagle cała radość z powiększenia rodziny staje pod znakiem zapytania, To bez wątpienia nie jest łatwa sytuacja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here