Kiedy występuje konflikt serologiczny

2
929
czerwone krwinki 3d

Kiedy występuje konflikt serologiczny? To pytanie zadaje wielu rodziców, którzy planują dzieci. Sytuacja taka zdarza się coraz rzadziej, o wiele łatwiej też jej zapobiegać, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, jednak profilaktyka – choć bardzo skuteczna – nigdy nie daje pewnej, stuprocentowej gwarancji sukcesu.

Konflikt serologiczny możliwy jest wtedy, gdy kobieta i płód mają różne czynniki Rh. Konkretnie chodzi o sytuację, gdy u matki występuje Rh-, a u płodu Rh+. Krew dziecka posiada w takim wypadku antygen D, którego nie ma matka. Ta różnica powoduje spore zamieszanie – organizm kobiety, który się z nim zetknie, uzna go za nieprzyjaciela. Postanowi więc podjąć walkę w celu zniszczenia go, wysyłając sygnał do systemu immunologicznego, by ten zaczął produkcję przeciwciał. Ich zadaniem jest właśnie zniszczenie erytrocytów, wyposażonych z antygen D.

Efektem tego może być silna niedokrwistość u dziecka, a także szereg innych skutków, m.in. żółtaczka, obrzęki, niedorozwój, a nawet zgon. Wiele kobiet nie ma niestety podstawowej wiedzy, ani świadomości nie tylko odnośnie konsekwencji, ale również tego, kiedy może wystąpić konflikt serologiczny. Informacja ta jest ważna choćby z tego względu na to, że w dzisiejszych czasach istnieją duże możliwości profilaktyczne.

Kiedy wystąpi konflikt serologiczny

Warto krótko podsumować przy omawianiu tematu takiego jak konflikt serologiczny kiedy jest on możliwy, a kiedy nie ma najmniejszych powodów do obaw. Oto warianty:

1. Matka ma krew Rh+, dziecko Rh+BRAK konfliktu, ponieważ oboje posiadają krew z antygenem D, więc organizm matki nie zareaguje negatywnie na coś, w co sam jest wyposażony.

2. Matka ma krew Rh+, dziecko Rh-BRAK konfliktu, ponieważ matka posiada antygen D, a dziecko nie, zatem nie ma tu zagrożenia.

3. Matka ma krew Rh-, dziecko Rh– – BRAK konfliktu, ponieważ ani matka, ani dziecko nie posiadają antygenu D.

4. Matka ma krew Rh-, dziecko Rh+KONFLIKT SEROLOGICZNY, ponieważ krew dziecka posiada antygen D, w który nie jest wyposażona matka, więc jej organizm zareaguje negatywnie na nieznany czynnik.

Bezpośrednie przyczyny konfliktu serologicznego

Oczywiście odpowiedź ciała matki w postaci produkowania przeciwciał następuje dopiero w momencie, gdy do jej krwiobiegu trafi krew dziecka, a jej ilość nie będzie mniejsza niż 0,2 ml. Może to nastąpić podczas operacji, zabiegów, poronień, badań prenatalnych, transfuzji, jednak w większości przypadków momentem takim jest dopiero sam poród.

O ile w pierwszej ciąży przeciwciała nie zdążą zareagować lub będą jeszcze za słabe, by dokonać zniszczeń u dziecka, to mogą znacznie bardziej zagrozić przy następnej ciąży. Nieco inaczej sytuacja prezentuje się przy konflikcie głównych grup krwi, czyli gdy matka ma np. krew 0, a dziecko B. Konflikt serologiczny głównych grup krwi to – jak podkreślają specjaliści – niemal marginalne przypadki. Warto jednak wiedzieć, że wówczas zagrożenie pojawia się już przy pierwszym dziecku. Skutkiem takiej sytuacji jest najczęściej żółtaczka.

Kiedy występuje konflikt serologiczny, a będąca jego efektem choroba hemolityczna płodu nie jest prawidłowo leczona, wówczas może dojść do dużej niedokrwistości, uszkodzeń tkanek i narządów płodu, powiększenia śledziony i wątroby, wspomnianej wcześniej żółtaczki wraz z padaczką i obrzękiem mózgu. W najcięższych przypadkach kończy się to poronieniem lub zgonem. Istnieje co prawda refundowany obecnie środek – immunoglobulina anty-D w dwóch dawkach może z 98% prawdopodobieństwem zapobiec tworzeniu przeciwciał. Oczywiście trzeba wykonać wcześniej badania określające obecność antygenu D w krwi matki i sprawdzające, na jakim poziomie utrzymują się przeciwciała.

2 KOMENTARZE

  1. To ja może z innej beczki. Wyobraźcie sobie co się działo, jak ludzie nie wiedzieli kiedy występuje konflikt serologiczny. Jaka to musiała być trauma dla rodziny, gdy zaczynało się coś dziać, a lekarze nie mieli pojęcia, że coś takiego jak konflikt serologiczny w ogóle istnieje.

  2. No wiesz, kiedyś to ludzie nawet umierali na przeziębienie, ale to nie jest od razu powód do porównań. Kiedy zaczyna się konflikt serologiczny to jest już poza tym znacznie za późno. Trzeba działać przed. Zwłaszcza, że teraz każdy może wziąć tabelę grupy krwi i samemu określić czy konflikt serologiczny występuje czy nie. Pomijam oczywiście patolę, która nie wie z kim ma dziecko…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here