Kiedy występuje konflikt serologiczny

1
94
czerwone krwinki 3d

Kiedy występuje konflikt serologiczny? To pytanie zadaje wielu rodziców, którzy planują dzieci. Sytuacja taka zdarza się coraz rzadziej, o wiele łatwiej też jej zapobiegać, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, jednak profilaktyka – choć bardzo skuteczna – nigdy nie daje pewnej, stuprocentowej gwarancji sukcesu.

Konflikt serologiczny możliwy jest wtedy, gdy kobieta i płód mają różne czynniki Rh. Konkretnie chodzi o sytuację, gdy u matki występuje Rh-, a u płodu Rh+. Krew dziecka posiada w takim wypadku antygen D, którego nie ma matka. Ta różnica powoduje spore zamieszanie – organizm kobiety, który się z nim zetknie, uzna go za nieprzyjaciela. Postanowi więc podjąć walkę w celu zniszczenia go, wysyłając sygnał do systemu immunologicznego, by ten zaczął produkcję przeciwciał. Ich zadaniem jest właśnie zniszczenie erytrocytów, wyposażonych z antygen D.

Efektem tego może być silna niedokrwistość u dziecka, a także szereg innych skutków, m.in. żółtaczka, obrzęki, niedorozwój, a nawet zgon. Wiele kobiet nie ma niestety podstawowej wiedzy, ani świadomości nie tylko odnośnie konsekwencji, ale również tego, kiedy może wystąpić konflikt serologiczny. Informacja ta jest ważna choćby z tego względu na to, że w dzisiejszych czasach istnieją duże możliwości profilaktyczne.

Kiedy wystąpi konflikt serologiczny

Warto krótko podsumować przy omawianiu tematu takiego jak konflikt serologiczny kiedy jest on możliwy, a kiedy nie ma najmniejszych powodów do obaw. Oto warianty:

1. Matka ma krew Rh+, dziecko Rh+BRAK konfliktu, ponieważ oboje posiadają krew z antygenem D, więc organizm matki nie zareaguje negatywnie na coś, w co sam jest wyposażony.

2. Matka ma krew Rh+, dziecko Rh-BRAK konfliktu, ponieważ matka posiada antygen D, a dziecko nie, zatem nie ma tu zagrożenia.

3. Matka ma krew Rh-, dziecko Rh– – BRAK konfliktu, ponieważ ani matka, ani dziecko nie posiadają antygenu D.

4. Matka ma krew Rh-, dziecko Rh+KONFLIKT SEROLOGICZNY, ponieważ krew dziecka posiada antygen D, w który nie jest wyposażona matka, więc jej organizm zareaguje negatywnie na nieznany czynnik.

Bezpośrednie przyczyny konfliktu serologicznego

Oczywiście odpowiedź ciała matki w postaci produkowania przeciwciał następuje dopiero w momencie, gdy do jej krwiobiegu trafi krew dziecka, a jej ilość nie będzie mniejsza niż 0,2 ml. Może to nastąpić podczas operacji, zabiegów, poronień, badań prenatalnych, transfuzji, jednak w większości przypadków momentem takim jest dopiero sam poród.

O ile w pierwszej ciąży przeciwciała nie zdążą zareagować lub będą jeszcze za słabe, by dokonać zniszczeń u dziecka, to mogą znacznie bardziej zagrozić przy następnej ciąży. Nieco inaczej sytuacja prezentuje się przy konflikcie głównych grup krwi, czyli gdy matka ma np. krew 0, a dziecko B. Konflikt serologiczny głównych grup krwi to – jak podkreślają specjaliści – niemal marginalne przypadki. Warto jednak wiedzieć, że wówczas zagrożenie pojawia się już przy pierwszym dziecku. Skutkiem takiej sytuacji jest najczęściej żółtaczka.

Kiedy występuje konflikt serologiczny, a będąca jego efektem choroba hemolityczna płodu nie jest prawidłowo leczona, wówczas może dojść do dużej niedokrwistości, uszkodzeń tkanek i narządów płodu, powiększenia śledziony i wątroby, wspomnianej wcześniej żółtaczki wraz z padaczką i obrzękiem mózgu. W najcięższych przypadkach kończy się to poronieniem lub zgonem. Istnieje co prawda refundowany obecnie środek – immunoglobulina anty-D w dwóch dawkach może z 98% prawdopodobieństwem zapobiec tworzeniu przeciwciał. Oczywiście trzeba wykonać wcześniej badania określające obecność antygenu D w krwi matki i sprawdzające, na jakim poziomie utrzymują się przeciwciała.

1 KOMENTARZ

  1. To ja może z innej beczki. Wyobraźcie sobie co się działo, jak ludzie nie wiedzieli kiedy występuje konflikt serologiczny. Jaka to musiała być trauma dla rodziny, gdy zaczynało się coś dziać, a lekarze nie mieli pojęcia, że coś takiego jak konflikt serologiczny w ogóle istnieje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here