Grupa krwi a konflikt serologiczny

2
1239
Ilustracja kropli z grupą krwi AB Rh-

Konflikt serologiczny pomiędzy matką a dzieckiem pojawia się rzadko, ale nie warto zdawać się na ślepy los. Właśnie dlatego tak ważne jest wykonanie badań krwi oraz wdrożenie ewentualnej profilaktyki, która ma na celu zapobieganie poważnym konsekwencjom tego konfliktu. Jaka jest zależność grupa krwi a konflikt serologiczny?

W przeszłości konflikt serologiczny w ciąży był bardzo dużym problemem. Teraz, dzięki odpowiedniemu postępowaniu profilaktycznemu, został prawie całkowicie wyeliminowany. Co warto wiedzieć na temat konfliktu serologicznego? Jak grupy krwi wpływają na szansę jego pojawienia się? Jak zapobiega się temu konfliktowi i jego konsekwencjom?

Konflikt serologiczny – co to jest?

Konfliktem serologicznym nazywa się konflikt krwi, który może powstać pomiędzy matką, a jej dzieckiem. Jest to na tyle poważny stan, że może doprowadzić do choroby hemolitycznej u noworodka, która objawia się niszczeniem jego czerwonych krwinek, a nawet może prowadzić do poważnych zaburzeń rozwoju i śmierci.

Aby zrozumieć, na czym polega konflikt serologiczny, należy przyjrzeć się bliżej grupom krwi. Każdy z nas może mieć nieco inną grupę krwi, określaną jako A, B, AB lub 0. Oprócz tego krew oznaczana jest czynnikiem Rh, który może być dodatni – Rh+ albo ujemny – Rh-. W temacie grupa krwi a konflikt serologiczny ważny jest w szczególności czynnik Rh. U większości populacji występuje krew Rh+. Osoby te posiadają tak zwany antygen D, który nie występuje u osób z grupą krwi Rh-. Gdyby doszło do kontaktu krwi z czynnikiem Rh+ z krwią Rh-, wówczas dochodzi do konfliktu krwi. Osoba z grupą krwi Rh- zaczyna wytwarzać przeciwciała przeciwko antygenowi D, które atakują krwinki czerwone osoby z grupą Rh+ i prowadzą do powstawania konfliktu serologicznego.

Jeśli określa się szansę na konflikt serologiczny tabela z grupami i czynnikami krwi jest w tym bardzo pomocna.

Konflikt serologiczny w ciąży

Do konfliktu serologicznego może dojść przy przetaczaniu krwi, ale również w okresie ciąży, gdy czynniki Rh matki i dziecka są odmienne. Na konflikt serologiczny narażone są wtedy kobiety, które mają czynnik Rh-, posiadające dziecko z partnerem o czynniku Rh+. Do faktycznego konfliktu dochodzi jednak wtedy, gdy krew dziecka, która ma wtedy czynnik Rh+, miesza się z krwią matki.

Do mieszania krwi może dojść w wyniku:

  • porodu lub porodu zabiegowego,
  • cesarskiego cięcia,
  • wcześniejszego przerwania ciąży,
  • zabiegów wykonywanych podczas ciąży,
  • badań prenatalnych,
  • odklejenia się łożyska.

Aby przeciwdziałać konsekwencjom konfliktu serologicznego, u matki podaje się wtedy specjalną immunoglobulinę anty-D, która ma za zadanie zapobiec reakcji immunologicznej jej krwi na krew dziecka. Robi się to najczęściej po porodzie.

Konflikt serologiczny a grupy krwi

Warto jednak zaznaczyć, że może wystąpić też konflikt serologiczny w grupach głównych, czyli może dotyczyć on nie tylko czynnika Rh, ale również grup krwi. Wówczas konflikt serologiczny pojawia się wtedy, gdy matka ma grupę krwi 0, natomiast dziecko dziedziczy po ojcu grupę krwi A albo B. Taki konflikt jest jednak rzadszy i ma mniej negatywnych konsekwencji niż konflikt wynikający z odmiennych czynników krwi. Pojawia się on już u noworodka, a nie jeszcze w okresie ciąży i zwykle objawia się żółtaczką, anemią.

Co może być konsekwencją konfliktu serologicznego?

Konflikt serologiczny może nieść ze sobą negatywne konsekwencje w postaci powstania choroby hemolitycznej noworodków. Dochodzi do niszczenia krwinek czerwonych u dziecka, za co odpowiedzialne są przeciwciała matki. Następuje niedokrwistość, która może prowadzić do niewydolności organów, w tym mózgu, serca, układu oddechowego. Może dojść nawet do obumarcia ciąży oraz do poronienia. Właśnie dlatego tak ważne jest zapobieganie konfliktowi krwi – odpowiednie badania krwi partnerów i profilaktyka pozwalają na wyeliminowanie ryzyka.

2 KOMENTARZE

  1. „Na szczęście” tabela konfliktów serologicznych jest jednoznaczna. Jak się dobrze przyjrzeć, to wiele możliwości nie ma, bo jednak taka krzyżówka krwi jest bardzo rzadka. Trzeba mieć wyjątkowego pecha….. I właśnie go mamy 🙁

  2. Spokojnie, to nie pech. Nawet jak już sprawdziliście swoje grupy krwi, to konflikt serologiczny nie jest niczym groźnym. Teraz wystarczy podać leki przed tym jak cokolwiek się stanie i jest praktycznie po kłopocie, Oczywiście mogą zdarzyć się jakieś powikłania, ale one zdarzają się nawet jak ktoś bierze witaminę C – wtedy dopiero trzeba mieć wyjątkowego pecha.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here