Co to jest konflikt serologiczny

2
943
czerwone krwinki

Do konfliktu serologicznego dochodzi wtedy, gdy organizm matki produkuje przeciwciała przeciwko krwi dziecka, czyli wtedy, gdy matka ma krew o czynniku Rh-, natomiast ojciec Rh+. Jak postępuje się w przypadku konfliktu serologicznego?

Każdy z nas może mieć inną grupę krwi, które określana jest jako A, B, AB albo 0. Krew charakteryzowana jest również czynnikiem Rh, który może wynosić Rh- albo Rh+. U 85% ludzi występuje grupa krwi Rh+, ponieważ posiadają oni tak zwany antygen D w czerwonych krwinkach.

Oznaczenie antygenu D przy badaniach krwi jest bardzo ważne, ponieważ niezgodność czynników Rh w przypadku przetoczenia krwi u pacjentów może prowadzić do ciężkich powikłań. Może również wywołać konflikt serologiczny, który pojawia się w okresie ciąży i porodu.

Czym jest konflikt serologiczny?

Kobiety w ciąży często zdają pytanie: konflikt serologiczny co to jest? Jest to inaczej choroba hemolityczna noworodka, czyli choroba, która ma swoje podłoże w reakcji immunologicznej, zachodzącej pomiędzy przeciwciałami matki i dziecka.

Występuje wtedy, gdy matka posiada układ antygenów krwi Rh-, czyli jest uczulona na antygen D, natomiast dziecko ma grupę krwi Rh+. Wówczas obecny w krwi dziecka antygen D może prowadzić w konsekwencji do zniszczenia jego czerwonych krwinek.

Kiedy dochodzi do konfliktu serologicznego?

Aby mogło dojść do konfliktu serologicznego, do organizmu matki musi przedostać się niewielka ilość krwi dziecka – szacuje się, że minimum około 0,2 mililitra. Gdy ciąża przebiega prawidłowo, najczęściej dochodzi do konfliktu serologicznego dopiero w momencie porodu.

Warto także wskazać, że konflikt serologiczny może powstać również w momencie poronienia, a także różnych sytuacji, takich jak krwotoki, zabiegi wewnątrzmaciczne, odklejenie się łożyska, cesarskie cięcie.

W przebiegu konfliktu serologicznego, organizm matki wytwarza przeciwciała klasy IgG, które rozpoznają erytrocyty nienarodzonego dziecka i oznaczają je jako obce. Może wtedy dojść do neutralizacji tych erytrocytów, co może zakończyć się dla dziecka nawet tragicznie, gdy nie zostaną podjęte odpowiednie kroki.

Następuje rozwój choroby hemolitycznej, która prowadzi do hemolizy, czyli do rozpadu krwinek czerwonych i niedokrwistości u dziecka, niewydolności organów krążeniowych i oddechowych, upośledzenia mózgu, a nawet śmierci.

Czy można zapobiec konfliktowi serologicznemu?

Jeśli chodzi o konflikt serologiczny a zajście w ciążę, często pojawiają się pytania, czy w sytuacji, gdy czynniki Rh matki i ojca są inne, zalecane jest w ogóle rodzenie dziecka.

Przede wszystkim konieczne jest wtedy oznaczenie grup i czynników krwi u matki u ojca dziecka. Jeśli oznaczenia wskazują na to, że może dojść do konfliktu serologicznego, kobieta może zajść w ciążę, ale stosuje się wtedy specjalną profilaktykę.

Profilaktyka ta pozwala na uniknięcie konsekwencji konfliktu serologicznego. W takim przypadku zaraz po porodzie albo w 28. tygodniu i tuż po porodzie stosuje się u matki immunoglobulinę anty-D, która powoduje zniszczenie erytrocytów Rh+ przed tym, jak jej układ odpornościowy zdąży zareagować. Skuteczność profilaktyki w tym przypadku wynosi aż 99%, dlatego też jest to sprawdzony sposób zapobiegania konfliktowi serologicznemu.

Co wtedy, gdy wystąpi konflikt serologiczny?

Przy wystąpieniu konfliktu serologicznego kobieta i jej dziecko znajdują się pod szczególną opieką lekarską. Gdy poziom wytworzonych przeciwciał jest niski, nie stosuje się interwencji medycznych, ale nadzoruje się stan zdrowia dziecka. Rzadko dochodzi do konieczności przeprowadzenia transfuzji.

2 KOMENTARZE

  1. Co to jest konflikt serologiczny dowiadujemy się zazwyczaj u lekarza. I to w momencie, w którym wcale sami nie chcemy się tego dowiedzieć… Nikomu z żoną nie polecam, bo na początku stres jest ogromny, a potem wcale nie jest lepiej, bo jednak mimo skutecznych leków stres nie odpuszcza, że konflikt serologiczny jednak się może pojawić.

  2. Mów za siebie. Po to są takie strony internetowe, żeby się wcześniej dowiedzieć co to jest konflikt serologiczny. Zwłaszcza, że to są w gruncie rzeczy proste rzeczy – albo grupy krwi pasują, albo się gryzą i nie ma tu miejsca na żadne interpretacje i analizy. Jak znacie swoje grupy krwi to sami możecie lekarzowi powiedzieć, że jest konflikt serologiczny i nie ma w tym żadnej wiedzy tajemnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here