Zatwardzenie u psa

1
996
wydalanie się przez psa

Zatwardzenie u psa to nic innego, jak utrudnione wydalanie stolca lub jego całkowity brak. Właściciele zastanawiają się wówczas, co może być tego przyczyną i jak poradzić sobie z problemem. Czy zatwardzenie u psów może być groźne?

Zaparcia to dość częsta dolegliwość, która wiąże się z niemożnością strawienia pewnych części pokarmu i zaleganiem ich w jelicie. Wypróżnianie się jest wówczas bardzo trudne – zwierzę może podejmować tego typu próby, ale nie przynoszą one rezultatów.

Przyczyny zatwardzenia u psa

Na zatwardzenia u psów wpływa kilka kwestii. Główne przyczyny tej dolegliwości, z którymi najczęściej spotykają się weterynarze, to:

  1. przyjmowanie zbyt małej ilości płynów przez czworonoga, które doprowadza do odwodnienia. Wskutek tego wchłaniana jest woda zawarta w kale i stolec znacznie się utwardza, tworząc swego rodzaju korek i stając się trudnym i bolesnym do wydalania.
  2. zła dieta, czyli jedzenie produktów obfitych we włókna pokarmowe, nieulegające procesowi trawienia.
  3. przebywanie w domu i rzadkie wychodzenie, brak zapewniania psu dawki ruchu odpowiedniej dla jego wielkości, wieku czy rasy. Wysiłek fizyczny, np. w formie biegania czy skakania, znacząco wpływa na pracę i aktywność mechaniczną w układzie pokarmowym.
  4. połknięcie ciała obcego, który zalega w jelitach i nie może zostać strawione, np. fragmentu kości, zabawki, papieru, materiału, celulozy, kamienia, dużej ilości trawy. W takich przypadkach często równolegle pojawiają się wymioty.
  5. współwystępujące schorzenia, np. zapalenie jelita grubego czy okrężnicy, nieprawidłowości pracy tarczycy, otyłość.
  6. zażywanie przez czworonoga niektórych rodzajów lekarstw, które mogą wywołać problem trawienny i skutkować zaparciami (producenci leków wspominają o takiej możliwości na ulotce lub opakowaniu).
  7. zbyt duże odstępy czasowe pomiędzy kolejnymi spacerami, przez co dochodzi do zatwardzenia u psa z powodu powstrzymywania się od wypróżnień.

Kiedy można mówić o zatwardzeniu u psa

Obowiązkiem każdego właściciela lub hodowcy jest kontrolowanie tego, jak często zwierzę wydala stolec. Większość czworonogów załatwia się 2-3 razy na dobę, jednak jeśli następuje to rzadziej, czyli raz dziennie, również nie jest oznaką nieprawidłowości.

Częstotliwość wypróżnień może się różnić np. ze względu na rodzaj diety i produktu, który podaje się pupilowi, a także jego wagi i ogólnego stanu. Przerwa w załatwianiu się, trwająca nie więcej niż dwie doby, również nie musi sygnalizować problemów. Jeśli jednak pies nie wydala kału od kilku dni, nie podejmuje takich prób lub kończą się one całkowitym brakiem wypróżnienia, wówczas zalecana jest jak najszybsza wizyta u specjalisty. Trzeba wziąć pod uwagę, że zwierzę męczy się, może odczuwać boleści okolic brzusznych i gorzej się czuć.

Zalegające w jelicie niestrawione resztki powodujące zator powinny zostać jak najszybciej usunięte. Weterynarz zwykle stosuje lewatywę, a często przepisuje również leki przeczyszczające. Tego typu środki muszą być jednak odpowiednio dobrane, m.in. zgodnie z masą ciała czworonoga, dlatego nie można robić tego bez porozumienia ze specjalistą.

Zatwardzenie u psa to również konieczność zmian w sposobie postępowania ze zwierzakiem. Głównie chodzi tu o lekkostrawną, zbilansowaną dietę, ograniczającą jednocześnie wszelkie niebezpieczne produkty, które szczególnie często powodują zatwardzenia u psów, np. kości. Warto w tej sprawie zapytać o radę weterynarza. Ważne jest również stałe zapewnianie psu swobodnego dostępu do wody, dużej dawki aktywności ruchowej i systematycznych spacerów, które jednocześnie będą miały wpływ na redukcję ewentualnej nadwagi bądź otyłości.

1 KOMENTARZ

  1. Zatwardzenie u psa jest tak samo jak u ludzi. Musi więcej pić, a o tym się często zapomina, zwłaszcza na początku, bo pies przecież nie powie. Dlatego właśnie trzeba o tym pamiętać, zwłaszcza na początku, jak się jeszcze wzajemnie „nie czujecie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here