Zapalenie trzustki u psa

1
862
zapalenie trzustki u psa

Zapalenie trzustki psa to często spotykana u czworonogów dolegliwość. Pierwsze sygnały, które świadczą o chorobie, nie zawsze są rozpoznawane. Warto uświadomić sobie, czym jest zapalenie trzustki u psów, by w razie ewentualnego pojawienia się u naszego pupila szybko zareagować. Zapalenie trzustki u psa jest bowiem na tyle poważne i niebezpieczne, że w wielu przypadkach kończy się zgonem zwierzęcia już w kilka dni po pierwszych symptomach.

Trzustka to jeden z istotniejszych narządów, wchodzących w skład układu pokarmowego. Jej zadaniem jest wydzielanie enzymów, czyli soków trawiennych, a także produkcja hormonu peptydowego, czyli insuliny. Nieprawidłowe działanie tego elementu ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu i ogólny stan zdrowia. Niestety, takie sytuacje mają miejsce dość często, zwłaszcza w przypadku czworonogów.

Objawy zapalenia trzustki u psa

Zapalenie trzustki u psa może pojawić się nagle i wywołać wiele bardzo uciążliwych dolegliwości. Choroba ta zazwyczaj ma charakter ostry. Jej obrzękowa odmiana jest dosyć delikatna w porównaniu z bardzo niebezpieczną wersją krwotoczną.

Czym się objawia tego typu zapalenie trzustki u psa? Zwierzę zaczyna nagle więcej spać, traci zupełnie energię życiową. Niepokój właścicieli powinien pojawić się w momencie, gdy zwierzę, które chętnie je, zaczyna odmawiać spożycia posiłku. W krótkim czasie pojawiają się ostre torsje i silne bóle brzucha. Do tego dochodzi bardzo rzadka biegunka o intensywnym zapachu, często ze śladami krwi.

Zapalenie trzustki psa wywołuje gorączkę i sprawia, że zwierzę nie jest zainteresowane zupełnie żadną aktywnością, niemal cały czas leżąc nieruchomo lub śpiąc. Czasem dolegliwości są na tyle silne, że pies zmienia miejsce, szukając odpowiedniego dla siebie położenia. Wszystkie symptomy bardzo źle wpływają na ogólny stan zdrowia czworonoga. Pies ma ewidentnie złe samopoczucie. Warto uświadomić sobie, że nie jest to żadne zatrucie, a bardzo poważna choroba i zwierzę wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Przyczyny zapalenia trzustki u psa

Co ma wpływ na wystąpienie tak niebezpiecznej dolegliwości, jaką jest zapalenie trzustki psa?

Główne przyczyny to:

  • zła dieta – błędy w karmieniu pupila to prawdziwa plaga wśród właścicieli. Przede wszystkim chodzi tu o dawanie psu produktów, które nie są dla niego przeznaczone i zawierają spore ilości przypraw, soli, tłuszczów lub konserwantów, albo są po prostu nieświeże i pozbawione wszelkich wartości odżywczych. U jednych objawia się to żywieniem czworonoga tym, co zawiera lodówka właścicieli, u innych zapalenie trzustki psa wynika ze stosowania bardzo kiepskiej karmy z dyskontu o bardzo złym składzie. Również przekarmianie czworonoga rozmaitymi przysmakami czy ciasteczkami jest zabronione, ponieważ przynosi o wiele większe szkody niż korzyści.
  • choroby i dolegliwości – zapalenie trzustki u psów pojawia się czasem równolegle z cukrzycą, otyłością, zapaleniem jelita, urazami czy infekcjami.
  • leki, które przyjmuje pies.

Leczenie zapalenia trzustki u psa

Wizyta u lekarza polega głównie na wywiadzie i badaniu czworonoga. Analiza krwi, ewentualnie RTG lub USG, pozwolą ostatecznie stwierdzić, czy wystąpiło zapalenie trzustki u psa. Potwierdzenie diagnozy to początek terapii, opartej na podawaniu antybiotyków, glukozy, leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych, witamin, kroplówek wzmacniających i nawadniających. Pies nie powinien w tym czasie nic jeść, dopóki weterynarz nie uzna inaczej. Jednak w grę wchodzi jedynie specjalistyczna karma dla czworonogów z tą dolegliwością. Zwierzę musi przebywać pod stałą, regularna kontrolą lekarską, nawet jeżeli objawy choroby ustąpiły.

1 KOMENTARZ

  1. Gdy poszłam z Maxem do weterynarza, od razu powiedział, że jeśli to będzie zapalenie trzustki u psa to niestety rozwiązanie jest tylko jedno… Żadnych badań dodatkowych, leków czy terapii jakiejkolwiek. Od razu wyrok i patrzy, bo to przecież Ty masz podjąć decyzję, tylko co to za decydowanie, jak nie ma wyboru?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here