Zapalenie spojówek u psa

1
871
zapalenie spojówek u psa

Choć zapalenie spojówki u psa nie jest traktowane jako choroba, to objawy zapalenia okolicy oka mogą świadczyć o różnych chorobach. Stan zapalny w tym przypadku powstaje w worku spojówkowym, przy czym może on być spowodowany przez uraz, alergeny czy przez wirusy i bakterie. Czy zapalenie spojówek u psów może być groźne dla zdrowia?

Zapalenie spojówek u psa

Objawy zapalenia spojówek są zbliżone, mimo że mogą być spowodowane przez różne czynniki. Najczęściej zapalenie spojówek u psa wywołują wirusy i bakterie, bardzo często podrażnienie oczu oraz stan zapalny worka spojówkowego wywołują różne alergeny. Podobne objawy mogą towarzyszyć m.in. przy zarażeniu psią nosówką czy poważną chorobą, jaką jest chlamydofiloza, na którą chorują również koty. Warto pamiętać, że zapalenie spojówek u psów mogą być wywołane także przez mechaniczny uraz, kontakt z różnymi chemikaliami czy z jakimś ciałem obcym. Zdarza się, że stan zapalny wywołują wady w budowie powiek, które mają tendencję do zawijania.

Niektóre rasy, ze względu na swoją budowę, są bardziej narażone na pojawienie się stanu zapalnego. Dotyczy to głównie ras płaskonosych, u których na fałdach skóry w okolicy nozdrzy mogą rosnąć włosy, podrażniające spojówki. Błędem w budowie jest również drugi rząd rzęs czy rzęsy nieprawidłowo ułożone, co także może wywoływać stan zapalny spojówek. Za zapaleniem spojówek u psa może stać również niedrożność kanałów łzowych, przy czym może to być wada genetyczna, jak i chwilowy problem, wywołany przez jakieś bakterie. Co ciekawe, stan zapalny może wywołać także podanie psu leków leczących problemy ze wzrokiem. Bywa, że ich podanie może powodować zapalenie worka spojówkowego.

Zapalenie spojówek u psa – objawy

Pierwszym i najważniejszym objawem, który świadczy o powstaniu stanu zapalnego w okolicy oczu, jest nadmierny wyciek płynu z oczu. Może on początkowo przypominać łzawienie, choć z czasem wydzielina zamienia się w ropę lub śluz. Niektórzy właściciele mogą mylić ten stan z naturalnym oczyszczaniem oczu, do jakiego dochodzi w nocy. Jednak tylko pozornie wydzielina jest podobna do porannych „śpiochów”.

Bardzo często, oprócz pojawiania się wydzieliny, pies ma również zaczerwienione oczy, przy czym bardzo często dochodzi do syndromu czerwonego oka, któremu towarzyszy nadmierne poszerzenie naczyń krwionośnych. Może się zdarzyć, że zaczerwienieniu towarzyszy opuchlizna powiek, często także zwierzę stara się potrzeć bolące oko lub je nadmiernie mruży, a nawet stara się potrzeć o jakieś przedmioty, aby zminimalizować dolegliwości bólowe.

Rozpoznanie i leczenie zapalenia spojówek u psa

Zapalenie spojówek może być wywołane przez różne czynniki i to właśnie je należy w pierwszej kolejności rozpoznać. Bardzo często za zapaleniem spojówek u psa stoi ogólnoustrojowa choroba, jaką jest atopia. Pierwszym krokiem do zdiagnozowania choroby jest wywiad z właścicielem.

W ramach diagnozy pobiera się wymaz z oka, który pomaga określić rzeczywisty powód problemu ze stanem zapalnym. Jeśli zapalenie spojówek wywołuje alergia, zleca się odpowiednie testy w celu wskazania alergenu. Przy syndromie suchego oka z kolei wykonywany jest test, pozwalający na ocenę ilości produkowanych łez. Leczenie jest dość proste, jeśli zapalenie spojówek nie jest wywołane przez ich budowę. Najczęściej chorobę leczy się kroplami do oczu, które w swoim składzie zawierają antybiotyk.

Z kolei sam obrzęk zmniejszą niesterydowe leki przeciwzapalne. Można oczy przemywać solą fizjologiczną, używać kropli ze świetlika lub sięgnąć po wywar z herbaty.

1 KOMENTARZ

  1. Zapalenie spojówek u psa może być spowodowane przez roztocza, które unoszą się w powietrzu. Tylko, że nie myślcie sobie, że wystarczy częściej odkurzać i będzie po kłopocie. Nie ma szans na pozbycie się roztoczy jak macie zwykły odkurzacz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here