Zapalenie pęcherza u psa

1
1571
pies oddający mocz

Układ moczowy jest narażony na działanie wirusów, bakterii, grzybów, ale również urazów mechanicznych, które sprawiają, że u psa mogą się pojawić problemy z oddawaniem moczu. Wszelkie zmiany, zarówno dotyczące barwy wydalanego moczu, jak i częstotliwość jego oddawania, które z jakiegoś powodu zaczęły się różnić w porównaniu z dotychczasowym trybem życia psa, powinny skłonić właściciela do wizyty z pupilem u lekarza. Takie objawy mogą oznaczać zapalenie pęcherza psa, choć mogą świadczyć także o innych problemach ze strony układu moczowego. Czy zapalenie pęcherza u psów można rozpoznać samodzielnie?

Różne choroby układu moczowego

Zbliżone objawy chorobowe nie zawsze oznaczają zapalenie pęcherza u psa. Sam pęcherz moczowy jest narażony na działanie wirusów i bakterii, które mogą się do niego dostawać w różny sposób. Co prawda pęknięcie pęcherza moczowego zdarza się niezwykle rzadko, jednak problemy z oddawaniem moczu, polegające głównie na jego zatrzymywaniu, mogą doprowadzić do nadmiernego wypełnienia pęcherza. Pęcherz jest podatny na zmiany temperatur i także u psa można go dość łatwo przeziębić.

Objawy przeziębienia pęcherza to m.in. zbyt duża częstotliwość oddawania moczu, połączona jednocześnie ze zbyt małą jego ilością. W pęcherzu u psa może się pojawić piasek czy kamienie, często mówi się także o krwiomoczu, który pozwala na zdiagnozowanie poważnych chorób układu moczowego.

Niestety, nie zawsze obecność czerwonych krwinek w moczu oznacza zmianę jego barwy. U wielu psów erytrocyty w moczu można zdiagnozować jedynie poprzez wykonanie badania moczu. Problem z oddawaniem moczu może być również efektem urazu mechanicznego, w którym uszkodzono odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Przerost prostaty u psów, cierpienie na częste biegunki u suk, niektóre choroby (choroba Cushinga czy cukrzyca) mogą również powodować objawy, podobne do zapalenia pęcherza psa.

Do zapalenia pęcherza może również doprowadzić… higiena psa. Dokładniej chodzi o przypadek, gdy pies cierpi z powodu choroby jamy ustnej i dokładnie wylizuje swoje okolice intymne. W tym procesie bakterie z jamy ustnej mogą się przedostać do układu moczowego, powodując chorobę. W niektórych przypadkach za problemy z układem moczowym odpowiadają pasożyty, np. kapilaria, żyjąca w psim układzie moczowym.

Jak rozpoznać zapalenie pęcherza u psów?

Lekarze podkreślają, że najlepszym sposobem na zdiagnozowanie choroby jest obserwacja psa. Jeśli zwierzę oddaje mocz zbyt często lub zbyt rzadko w porównaniu z tym, jak to robił jeszcze kilka dni temu, lub też gdy czuje parcie na pęcherz, ale ma problemy z oddawaniem moczu, należy to zgłosić lekarzowi. Niektórzy podkreślają konieczność wizyty przy krwiomoczu, przy czym same erytrocyty nie muszą zmieniać barwy moczu i mogą występować pojedynczo.

Według statystyk, nawet u 20% psów, z którymi właściciel przyszedł na szczepienie, diagnozuje się zapalenie pęcherza, mimo że pies nie miał żadnych objawów choroby. Choroba dotyczy raczej psów starszych, u młodszych pojawia się na skutek urazu lub infekcji.

Diagnostyka i leczenie choroby

Zapalenie pęcherza psa diagnozuje się przez standardowe badanie moczu, które może być uzupełnione o badanie USG układu moczowego. Leczenie choroby nie jest uciążliwe i opiera się na farmakoterapii, którą bardzo często uzupełnia się o zmianę diety. Na rynku są dostępne gotowe karmy, przeznaczone dla psów z problemami natury urologicznej. Natomiast samodzielne podawanie leków może w niektórych przypadkach nasilić dolegliwości.

1 KOMENTARZ

  1. Zapalenie pęcherza u psa może się pojawić zwłaszcza po tym, jak mu pozwolimy biegać po kałużach, co psy – zwłaszcza wesołe, bardzo lubią. Ale że lubią, to nie znaczy, że jest to dla nich wskazane. Dlatego lepiej nie nakręcać się na to, że czegoś mu zabraniamy, bo to dla jego dobra.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here