Wścieklizna u psa

1
616
wścieklizna u psa

Wścieklizna u psów jest chorobą wirusową, którą znano już w starożytności. Jednak dopiero wynalezienie szczepionki przeciwko wściekliźnie pozwoliło na ograniczenie śmiertelnych skutków choroby. Mimo to nadal w niektórych krajach, głównie w Azji, Afryce czy w Ameryce Południowej, gdzie można spotkać stada dzikich psów, ryzyko zarażenia wirusem jest dość wysokie. O ile jednak człowieka zarażonego wścieklizną można leczyć, o tyle polskie prawo nie zezwala na leczenie zwierząt chorych na wściekliznę. Jakie objawy wścieklizny u psa są sygnałem, że zwierzę jest chore?

Wścieklizna u psa jako choroba wirusowa

Wścieklizna u psa jest wywoływana przez RNA – wirus, który w przypadku zwierząt przenoszony jest głównie przez ślinę. Aby zarazić się wścieklizną, trzeba mieć kontakt ze śliną chorego zwierzęcia, co najczęściej jest możliwe wtedy, gdy chore zwierzę poliże inne zwierzę, albo wtedy, gdy je ugryzie.

Wprowadzenie obowiązkowych szczepień przeciwko wściekliźnie zmniejszyło w Polsce ryzyko zachorowania na chorobę. Ostatnia osoba zmarła z powodu wścieklizny została odnotowana w 2002 roku. Niemniej jednak choroba może stanowić ryzyko dla osób, które podróżują, np. po Indiach, gdzie według statystyk na wściekliznę umiera jedna osoba na minutę.

Nosicielami wirusa wścieklizny są głównie zwierzęta dzikie, wśród których wymienia się lisy, kuny czy nietoperze. Warto jednak pamiętać, że choroba może się rozwijać przez kilka tygodni. U psów objawy choroby są zauważalne po 6-8 tygodniach od zarażenia.

Objawy wścieklizny u psa

Wścieklizna może przebiegać w postaci cichej lub gwałtownej, co sprawia, że jej objawy mogą się nieco różnić. Niemniej jednak w każdym przypadku dochodzi do śmierci zwierzęcia głównie z powodu paraliżu mięśni oddechowych.

Jeśli pies ma wściekliznę cichą, wtedy będzie zaatakowany głównie rdzeń kręgowy, a samo zwierzę będzie mieć problemy z poruszaniem się. W tym przypadku objawy pojawiają się po długim czasie rozwoju wirusa.

Inaczej natomiast przebiega wścieklizna w postaci gwałtownej, w której wyróżnia się trzy różne stadia choroby. W fazie pierwszej, jaką jest faza zwiastunowa, zmienia się zachowanie psa. Zwierzę staje się lękliwe, może atakować znane przedmioty, cierpi również z powodu biegunki i wymiotów oraz wysokiej temperatury, niechętnie również je i pije.

W drugiej fazie – w fazie podrażnienia – pies atakuje przedmioty, których nie ma, cierpi na halucynacje. Zwierzę bywa otumanione, a jednocześnie jest agresywne. W tej fazie pojawia się niezborność ruchów.

Faza trzecia, czyli faza porażenia, to faza, gdy psu wypada język z pyska, pojawia się także piana, kark psa jest sztywny i wraz z rozwojem wirusa dochodzi do porażenia kolejnych mięśni. Gdy choroba zaatakuje mięśnie oddechowe i serce, zwierzę umiera.

Diagnozowanie wścieklizny u psa

Nie istnieją żadne metody diagnostyczne, które pozwalają na zdiagnozowanie wścieklizny u zwierzęcia żyjącego. Zwierzę podejrzane o zarażenie wirusem jest izolowane, może być także poddane 15-dniowej kwarantannie.

Wszelkie badania, potwierdzające istnienie choroby, wykonuje się po śmierci zwierzęcia. W tym celu bada się mózg zwierzęcia, aby potwierdzić istnienie choroby. Według przepisów nie wolno leczyć zwierzęcia chorego na wściekliznę.

Polskie prawo natomiast obliguje właścicieli psów do wykonywania na własny koszt obowiązkowych szczepień przeciwko wirusowi. Pierwsze szczepienie wykonuje się u psów, które mają nieco ponad trzy miesiące. Szczepienie chroni przed zachorowaniem dopiero po trzech tygodniach od wykonania iniekcji.

1 KOMENTARZ

  1. Kiedyś wścieklizna u psa to była wręcz norma. Prawie każdy bezpański pies był podejrzewany o wściekliznę. A jak już choćby jedna kropelka śliny się pojawiła, to już od razu panika, że piana z pyska i wścieklizna na 100%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here