Uśpienie psa

0
796
uśpienie psa

Jedną z najtrudniejszych decyzji, jaką musi podejmować właściciel czworonoga, jest decyzja o jego uśpieniu. Oczywiście za psią eutanazją, bo tym jest faktycznie uśpienie psa, przemawiają przesłanki zdrowotne, jednak sami właściciele obawiają się samej procedury. Na czym zatem polega uśpienie psa i jaki jest przeciętny koszt uśpienia psa?

Uśpienie psa a prawo

Ze względu na nieodwracalność procedury, jaką jest uśpienie psa, ale również możliwość jej wykorzystywania do uśpienia psów zdrowych, prawodawca wprowadził konkretne zapisy, pozwalające na jasną interpretację, kiedy psa można uśpić.

Procedura ta może być rozważana, jeśli pies jest chory na nieuleczalną chorobę lub które doznały ciężkich obrażeń w wypadkach. Przy uśpieniu psa konieczna jest zgoda właściciela, choć w określonych przypadkach wystarczy zaświadczenie od lekarza weterynarii.

W niektórych sytuacjach prawo zezwala na uśmiercenie psa poprzez jego zastrzelenie. Takie postępowanie jest zalecane w przypadku bezzwłocznego zakończenia cierpień zwierzęcia, nie jest wówczas konieczna zgoda właściciela. Potrzebę takiego uśmiercenia może wyrazić ponownie lekarz weterynarii, ale również inspektor Towarzystwa Ochrony nad Zwierzętami lub innej organizacji o podobnym zakresie odpowiedzialności, także funkcjonariusze policji, straży miejskiej, straży leśnej czy straży rybackiej.

Procedura uśpienia psa

Na psią eutanazję należy się zdecydować jedynie wtedy, gdy jest ona wskazane ze względu na bardzo sędziwy wiek psa, połączony z brakiem możliwości chodzenia, jedzenia czy kontrolowania działania zwieraczy. Jednak w większości przypadków na uśpienie psa decydują się właściciele psów ciężko chorych, na choroby nieuleczalne, w tym również na psie nowotwory. Psy starsze mogą niechętnie jeść, ich waga spada, podobnie szybko mogą się u nich pojawiać problemy z motoryką.

Leczenie psa może sporo kosztować, a stosowanie kolejnych leków, zamiast zmniejszania dolegliwości, może jedynie potęgować ból czy ogólnie złe samopoczucie. Dlatego niektórzy właściciele podejmują decyzję, najczęściej po konsultacji z lekarzem weterynarii, o uśpieniu psa.

Pies jest przywożony do gabinetu, gdzie tworzy mu się prowizorkę jego własnego legowiska. To główny powód, dla którego wraz z psem zabiera się jego ulubiony kocyk czy także zabawkę. Sama eutanazja zwykle składa się z dwóch etapów. Pierwszy z nich obejmuje dożylne podanie narkozy, wprowadzającej psa w stan głębokiego snu. U psów nieuleczalnie chorych może to wywołać uczucie poprawy samopoczucia. W drugim etapie podaje się silnie działający lek na bazie barbituranów, w praktyce sama eutanazja to nic innego, jak tylko przedawkowanie narkozy. Ze względu na możliwość pojawienia się drgawek, niektórzy właściciele są na typ etapie wypraszani z gabinetu.

Ile kosztuje uśpienie psa?

Cena za całą procedurę zależy od wielkości psa, ale również od tego, czy właściciel będzie samodzielnie poddawał psa kremacji, czy może zdecyduje się na utylizację psa, jaką może zaoferować gabinet weterynarii.

Zwykle koszt uśpienia psa małego nie przekracza kilkudziesięciu złotych, a w przypadku psów dużych może sięgać nawet 300 złotych. Do tego należy dodać koszt utylizacji, który jest również uzależniony od wielkości zwierzęcia. W tym przypadku za 10 litrów produktów zabranych do utylizacji płaci się około 50-70 złotych.

Jeśli właściciel zdecyduje się na kremację zwierzęcia oraz jego pochówek, koszt takich procedur ponoszony jest przez właściciela niezależnie od kosztu uśpienia psa. Warto pamiętać, że polskie prawo nie zezwala na pochowanie psa w przydomowych ogródkach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here