Tasiemiec u kota

0
1767
tasiemiec

Dość częstym zjawiskiem, z jakim mają do czynienia hodowcy i weterynarze, jest bez wątpienia tasiemiec u kotów. Nie wszyscy właściciele mają jednak świadomość, co pasożyt ten może spowodować w organizmie jego pupila. Warto więc dowiedzieć się, czym jest tasiemczyca u kota, jakie są jej przyczyny, główne objawy oraz metody przeciwdziałania jej i leczenia.

Tasiemiec u kota to osiągający do kilkudziesięciu centymetrów długości pasożyt, żerujący w układzie pokarmowym czworonoga, a dokładnie w jelicie cienkim, na którego ściankach osiada dzięki haczykom i przyssawkom. Robak ten może przeżyć nawet wiele lat, nie dając absolutnie żadnych znaków, które jednoznacznie świadczyłby o jego istnieniu. W międzyczasie nieustannie żywi się tym, co stanowić ma pokarm dla jego ofiary. W ten sposób tasiemiec u kota kradnie wszystkie elementy i składniki, bez których niemal żaden żywy organizm nie może prawidłowo funkcjonować. W efekcie kot ma coraz większe niedobory mikro- i makroelementów, jego organizm słabnie, zwierzę może dostać silnej niedokrwistości, a nawet umrzeć. Tak właśnie wygląda tasiemczyca u kota, czyli choroba wywoływana przez tego rodzaju robaki.

Przyczyny tasiemca u kota

W jaki sposób pojawia się tasiemiec u kotów? Możliwości jest kilka. Zwykle następuje to przez zjedzenie zakażonej pchły, gryzonia czy ptactwa (które pełnią tu role żywicieli pośrednich), ewentualnie poprzez kontakt bezpośredni z zarażonym psem. Prawdopodobieństwo tego, że wystąpi tasiemczyca u kota wzrasta oczywiście w momencie, gdy dotyczy zwierzęcia często przebywającego poza domem. Koty żyjące głównie w czterech ścianach są znacznie mniej narażone na to niebezpieczeństwo, choć oczywiście nie jest to sprawa niemożliwa.

Objawy tasiemca u kota

Tasiemczyca u kota to choroba, w której zarażenie robakiem nie daje jasnych sygnałów, dających się jednoznacznie zidentyfikować. Objawy mogą być zbieżne z innymi dolegliwościami lub w ogóle nie występować. Bardzo utrudnia to rozpoznanie choroby i rozpoczęcie procesu leczenia, a oczywistym jest, że im dłużej tasiemiec przebywa u kota, tym więcej szkód zdąży narobić.

Symptomy najbardziej widoczne są u najmłodszych kociąt. Wymienić można tu wymiotowanie, biegunkę, apatię, nadmierny apetyt, spadek wagi, zaburzenia rozwoju i wzrostu. Ponadto tasiemiec u kota powoduje znacznie gorszą kondycję futerka. Wielu właścicieli zauważyło jego obecność dopiero po obserwacji kału zwierzaka albo sierści okolic odbytu. Tasiemiec u kotów jest bowiem wydalany częściowo na zewnątrz, więc jego końcowe człony w postaci wijących się robaków, zbliżonych wyglądem do pestek dyni, są możliwe do zaobserwowania.

Leczenie tasiemca u kota

Wizyta u weterynarza jest w takiej sytuacji niezbędna – tasiemczyca u kota jest chorobą uleczalną, jednak terapię przeprowadza jedynie lekarz. To on dobiera prawidłowe preparaty i ich dawki. Robienie tego na własną rękę lub stosowanie domowych metod nie jest sposobem skutecznym, a może wręcz bardzo zaszkodzić pupilowi, powodując niebezpieczne konsekwencje. Poza lekami weterynarz może podać także preparaty, zawierające sole mineralne i witaminy, które wzmocnią zwierzę, bardzo przecież osłabione długim działaniem endopasożyta.

Odrobaczanie powinno odbywać się jednak nie tylko wtedy, gdy już pojawi się tasiemiec u kota. Zapobieganie jest znacznie korzystniejsze i pozwala zminimalizować ryzyko, że robak w ogóle zaatakuje. Najlepiej zadbać o to w czwartym tygodniu życia kota, a potem systematycznie zaprowadzać w tym celu zwierzę do weterynarza. Lekarz ustali terminy kolejnych wizyt, zwykle nie częściej niż co trzy miesiące.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here