Suchy nos u psa

0
251
pies z gorączką

Właściciele psów dość powszechnie uważają, że pies ma zawsze mokry nos. Nie jest to do końca prawda, ale suchy nos u psa nie musi oznaczać, że pies jest chory. Kiedy suchy nos psa może oznaczać stan chorobowy, który należy skonsultować z lekarzem weterynarii?

Suchy nos u psa

Nos psa jest wilgotny, ale wynika to z umiejscowienia kanałów łzowych oraz faktu, że pies, oblizując swój nos, rozprowadza łzy. Dlatego czasem miewa suchy nos i nie musi to oznaczać, że pies jest chory. Suchy nos u psów jest na pewno rano, bo w nocy, gdy zwierzę śpi, raczej się nie oblizuje, czyli nie rozprowadza łez na naskórku nosa.

U psów suchy nos może być objawem alergii, względnie może oznaczać zwiększoną wrażliwość na kontakt z tworzywem sztucznym. Jak pies może się stykać z plastikiem? Głównie poprzez zabawki oraz miski. Wystarczy te przedmioty wymienić na produkty wykonane z innych tworzyw. Szczególnie ważny jest dobór miski, z której pies korzysta. Najlepsze są miski metalowe. Warto również zwracać uwagę na karmę, która również może powodować reakcje alergiczne, choć zwykle uczula konkretny składnik karmy. Na psi nos działają także zmiany temperatur. Niekorzystnie wpływa przegrzewanie nosa przy dużych upałach, bez zabezpieczenia kremami, równie niekorzystnie wpływa na nos klimatyzacja.

Krótkotrwała suchość nosa u psa

Nie warto się także przejmować, jeśli suchość nosa trwa krótko i nie towarzyszą jej inne objawy chorobowe, jak ogólne osłabienie czy problemy z oddychaniem. Co powoduje, że pies ma suchy nos? Wystarczy, że pies śpi w jakiejś nietypowej, nienaturalnej pozycji.

Przesuszenie naskórka powodować może klimatyzacja, ale również nadmiernie długie przebywanie na słońcu. Tu należy pamiętać, aby psi nos przed wyjściem na słońce zabezpieczyć kremem z filtrem. Natomiast jeśli naskórek na nosie zrobił się blady i jest różowy, warto taki stan skonsultować z weterynarzem.

Czasowa suchość naskórka na nosie może się wiązać z zatkaniem kanałów łzowych. Jeśli pies gorączkuje, a jego temperatura ciała przekracza 39,5 stopni, suchy nos u psa może być także stanem normalnym. Jeśli pies ma zwyczaj często ryć w ziemi, jeśli jest zwierzęciem aktywnym i jest zziajany, bardzo często suchy nos pojawia się latem, gdy panują dość wysokie temperatury. Należy pamiętać, że zbyt częste wystawianie psiego nosa na działanie słońca, jeśli nos nie jest chroniony kremem z filtrem, może doprowadzić do rozwoju nowotworu skóry w przyszłości. Wysokie temperatury panujące latem sprzyjają wysuszaniu naskórka, który z powodu temperatury może się nadmiernie łuszczyć. Łuszczenie naskórka również może powodować nadmierną suchość nosa.

Kiedy zgłosić się do weterynarza

Wizyta u lekarza jest natomiast wskazana, gdy pojawiają się problemy z oddychaniem, gdy pies ma kaszel, katar, kicha lub gdy jego oddech jest świszczący.

Warto również dokładnie obejrzeć oczy psa, aby wykluczyć infekcję wirusową. Suchy nos u psów może być objawem infekcji wirusowej. Wówczas pies ma nudności i wymioty, może być osowiały, często takim objawom towarzyszy utrata apetytu. Dodatkowe objawy, zwłaszcza gdy towarzyszy im gorączka, mogą świadczyć o poważnych chorobach.

Samo leczenie suchego nosa to leczenie objawowe. Naskórek jest nawilżany przez maści, psu podaje się także krople nawiązujące, jeśli przesuszone jest także wnętrze nosa. Gdy suchy nos jest objawem związanym z porą roku, zaleca się podawanie psu większej ilości płynów. Przy alergiach konieczne jest wyeliminowanie alergenu i zmiana diety lub usunięcie czynników powodujących wysuszenie nosa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here