Sterylizacja psa

0
183
sterylizacja psa

Choć sterylizacja psa to dziś jeden z najbezpieczniejszych i zarazem najczęściej wykonywanych zabiegów w klinikach weterynaryjnych, wciąż wielu właścicieli jest zdania, że niczemu dobremu to nie służy i jest jedynie okaleczaniem bezbronnego stworzenia. Warto uświadomić sobie, jak duże znaczenie ma w dzisiejszych czasach sterylizacja u psa.

Przeprowadzane corocznie badania jasno pokazują, że w Polsce wciąż przybywa niechcianych zwierząt. W samych schroniskach znajduje się ponad 120 tysięcy psów, zaś liczba bezdomnych czworonogów, które błąkają się po ulicach miast i wsi, jest wielokrotnie wyższa. Ich życie polega na nieustannej walce o przetrwanie. Często chorują, stają się ofiarami przypadkowych ludzi, innych psów, wypadków drogowych. Wiele z nich umiera w męczarniach z głodu lub wyziębienia. Jednocześnie w międzyczasie nadal się rozmnażają. W ten sposób każdego roku pojawiają się tysiące szczeniąt, którym nikt nie zapewni dachu nad głową i troski. Sterylizacja psów ma zapobiegać nadmiernemu przyrostowi tego gatunku i niechcianym miotom.

Po co przeprowadzać sterylizację psa

Druga sprawa, o której mówią weterynarze, to fakt, że sterylizacja u psa jest sposobem na uchronienie czworonoga od wielu groźnych schorzeń. Wycięcie narządów płciowych i zatrzymanie płodności sprawia, że uniknąć można chorób, takich jak rak czy ropomacicze. Ponadto suki nie są narażone na nieprzyjemności związane z urojoną ciążą. Nie trzeba też martwić się o krwawienia w trakcie cieczki. Z kolei u samców zmiany dotyczące hormonów i popędu płciowego sprawiają, że zwierzę staje się mniej agresywne, bardziej posłuszne, spokojniejsze. Nie ma też tendencji do ucieczek, np. za suką, na co uskarża się wielu właścicieli. Starylizacja psa pozwala więc poprawić komfort życia nie tylko czworonoga, ale także jego opiekunów.

Gdzie przeprowadzić sterylizację psa

Oczywiście sterylizacja psów wymaga znalezienia odpowiedniego gabinetu weterynaryjnego. Zabieg może być przeprowadzony jedynie w profesjonalnych warunkach, w znieczuleniu ogólnym, przez zawodowego lekarza. Przed przystąpieniem do niego wykonuje się badania krwi oraz USG lub RTG, celem skontrolowania innych narządów. Ewentualne choroby układu moczowego, pokarmowego czy krwionośnego to ważna informacja, o której musi wiedzieć weterynarz.

Przygotowanie do sterylizacji psa

Sterylizacja u psa przeprowadzana jest na czczo, dlatego na kilkanaście godzin przed operacją zwierzę nie powinno już niczego jeść. Z kolei wodę należy odstawić dwie godziny przed zabiegiem. Całość przebiega dość sprawnie i szybko (maksymalnie 60 minut). Do momentu całkowitego wybudzenia, zwierzę nie powinno być zabierane do domu. Warto wówczas ogrzewać je, okrywając ciepłym kocem – narkoza powoduje często wychłodzenie organizmu.

Rekonwalescencja po sterylizacji psa

Rekonwalescencja zwykle przebiega spokojnie i bez komplikacji, o ile dopilnuje się, by zwierzę nie lizało, ani nie drapało ran po założonych szwach. Weterynarze zalecają zakładanie kołnierzy lub kubraczków, zabezpieczających przed gryzieniem tych miejsc. U niektórych suk konieczne są wizyty w gabinecie lekarskim przez kilka następnych dni, w celu dożylnego podania leków lub antybiotyków. Zwierzę powinno dużo odpoczywać oraz mieć zapewniony spokój. Pozwoli to na regenerowanie sił i prawidłowe zagojenie się wszystkich ran.

Weterynarze podkreślają również, że sterylizacja psów sprawia, iż zwierzę ma nieco mniejsze zapotrzebowanie na pokarm, dlatego warto zmienić sposób jego odżywiania. Najlepiej podawać mu specjalną karmę o nieco niższej ilości kalorii i nie zwiększać zalecanych dawek produktu. Wszystko zależy od wielkości i wagi psa, dlatego należy skonsultować tę kwestię ze specjalistą. Pozwoli to na zmniejszenie ryzyka nadwagi u pupila.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here