Ruja u kota

0
831
ruja u kota

Ruja u kota, czyli tzw. okres płodny u samicy tego gatunku, to z reguły czas uciążliwy zarówno dla niej, jak i jej opiekunów. Etap ten wymaga od właścicieli dużo uwagi, cierpliwości i wiedzy. Jak przebiega ruja kota? Czym się objawia? Ile trwa?

Ruja u kota to po prostu czas, gdy możliwe jest krycie i zajście w ciążę. Zakłada się, że ma to miejsce średnio dwa razy w roku, między marcem a październikiem, ale absolutnie nie jest to żadną regułą, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z osobnikiem typowo domowym. Bywają przypadki, że ruja kota pojawia się znacznie częściej, nawet w czasie ciąży. Różny jest także moment, w którym po raz pierwszy następuje ten moment. Wpływa na to np. masa ciała (2,5 kg) lub rasa kota – np. osobniki długowłose zazwyczaj dojrzewają nawet kilka miesięcy później niż krótkowłose. Przyjmuje się, że średni czas, w którym pojawia się ruja u kotów ma miejsce między szóstym a ósmym miesiącem życia.

Ile trwa ruja u kota

Ruja kota trwa ok. 1-2 tygodni. Cały proces rozpoczyna się od zmiany w zachowaniu kotki. Z jednej strony może wykazywać agresję, pobudzenie i być niespokojna, a z drugiej – stale się przymila, mruży oczy, domaga pieszczot, ociera o ludzi, przedmioty, meble. Często kładzie się na ziemi, wije, wygina plecy i ogon. Ma zdecydowanie mniejszy apetyt, dlatego nie dziwne jest, gdy obniżeniu ulegnie waga jej ciała. Przez niemal cały czas wydaje głośne, męczące dla właścicieli odgłosy – czasem jest to typowe miauczenie, a czasem zawodzenie lub wręcz wycie. Co więcej, bardzo często następuje ono nocami. Zmiany widoczne są też w ciele – ruja kota objawia się obrzękiem sromu, ponieważ zewnętrzne narządy rozrodcze są w tym czasie silniej ukrwione. Dość nieprzyjemny jest zapewne fakt, że ruja u kotów to czas, gdy samice mogą zostawiać ślady moczu o bardzo intensywnym zapachu.

Sposoby na ruję u kota

Jak widać, ruja kota to moment, który objawia się dość ciężko i powoduje spore zmęczenie zwierzaka i jego właścicieli. Niektórzy hodowcy próbują przerwać ruję, stosując środki hormonalne (zwykle w postaci tabletek albo zastrzyków). Istnieje jednak spore prawdopodobieństwo, że ich nieustanne stosowanie wywołać może u czworonoga szereg śmiertelnie niebezpiecznych schorzeń (głównie chodzi tu o nowotwory narządów płciowych i ropomacicze). Również tabletki o działaniu uspokajającym nie zawsze są skuteczne, a dodatkowym ich minusem jest fakt, że nie zabezpieczają samicy przed zajściem w ciążę.

Co robić, gdy pojawi się ruja u kota?

Nie da się jej tak po prostu zahamować, ponieważ to normalny, całkowicie naturalny proces biologiczny. Jednak aby jej najcięższe i najbardziej uciążliwe objawy przybrały nieco delikatniejszą formę, zaleca się nie reagować na prośby o głaskanie, co pozwala uniknąć dodatkowych bodźców pobudzających zwierzę. Dobrą metodą jest natomiast częstsza zabawa, np. rzucanie piłki, które spowoduje aktywność fizyczną i skupienie uwagi na czymś innym.

Ruja u kota a sterylizacja

Nie da się ukryć, że najlepszym sposobem jest tu sterylizacja, którą najlepiej wykonać jeszcze przed wystąpieniem pierwszej rui. Ten rutynowy zabieg jest zupełnie niegroźny, nie powoduje żadnych powikłań, ani trudności w przeprowadzeniu. Wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym, dlatego zwierzę absolutnie nie cierpi. Jego efektem jest to, że ruja u kota po prostu się nie pojawi, więc właściciele unikają nieprzyjemnych i trudnych objawów, jakie wystąpić mogą u jego pupila. Zwierzę nie jest też narażone na schorzenia narządów płciowych. Ponadto to doskonała metoda na uniknięcie niechcianych kociąt. Biorąc pod uwagę, że w każdym miocie będzie ich średnio 4, łatwo policzyć, jak dużą liczbę młodych urodziłaby tylko jedna samica, gdyby każda ruja kończyła się ciążą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here