Rozwolnienie u psa

0
435
biegunka u psa

Rozwolnienie u psa jest objawem klinicznym, na który każdy właściciel powinien zwrócić uwagę. Zwierzę wymaga wówczas bacznej obserwacji – ta z pozoru zwykła dolegliwość może zwiastować znacznie poważniejsze i niebezpieczniejsze choroby.

Objawy biegunki u psa

Biegunka u psów nie jest dolegliwością, którą trudno zidentyfikować. Mówimy o niej, gdy stolec wydalany przez psa jest ma luźniejszą, rzadszą, wręcz wodnisto-płynną konsystencję, a sama ilość wypróżnień znacznie się zwiększa. Kolor kału może być różnoraki – od barwy jasnożółtej, wręcz białej, po ciemnobrązową. Czasem w stolcu pojawia się dodatkowo śluz i krew.

Do tego u psa zauważyć można następujące symptomy:

  1. wymioty,
  2. bóle żołądka, odgłos tzw. bulgotania w brzuchu,
  3. gorączka,
  4. brak łaknienia i pragnienia,
  5. brak energii, przemęczenie, ospałość.
  6. Przyczyny biegunki u psa

Co może być powodem tego, że nieoczekiwanie pojawia się biegunka u psa? W większości przypadków jest to reakcja układu pokarmowego na to, co zwierzę spożyło. Karmienie czworonoga jedzeniem właściciela to jeden z największych błędów hodowców. Część osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że to, co jest zdrowe dla człowieka, może być bardzo szkodliwe w przypadku zwierząt. Absolutnie zakazane są więc wszelkie słodycze, część owoców i warzyw, ciasta, bakalie, przetwory mleczne i samo mleko, szczególnie pochodzenia krowiego. Dieta psa powinna składać się ze specjalnie dobranej karmy. Ponadto zwierzęta te często ulegają zatruciom wskutek alergii lub połknięcia jakiegoś przedmiotu. Również spacer z czworonogiem wymaga dużej kontroli, by pies nie zjadł znalezionego przypadkiem nieświeżego chleba, kości, kawałka mięsa itp.

Biegunka u psów nie zawsze ma jednak związek z jego dietą. Często to po prostu sygnał, że organizm zwierzaka został zaatakowany przez wroga. Może nim być wirus (np. nosówka, parwowirus, rotawirus), bakteria (Salmonella, E. Coli), grzyb czy pasożyt – szczególnie częste są biegunki w przypadku glisty, włosogłówki, tasiemca czy pierwotniaków.

Rozwolnienie u psa może również być klinicznym objawem choroby, na którą cierpi zwierzę i o której jego właściciel nawet nie miał pojęcia. Wielu hodowców podkreśla, że biegunka u psów to reakcja m.in. na babeszjozę, czyli chorobę przenoszoną przez kleszcze. Wymaga ona natychmiastowego leczenia, ponieważ jest na tyle niebezpieczna, że nawet w ciągu paru dni może doprowadzić do śmierci czworonoga. Inne choroby, których symptomem bywa biegunka u psa, to m.in. nowotwór, nadczynność tarczycy, niewydolność nerek, wątroby i trzustki, zaburzenia pracy jelit.

Rozwolnienie to czasem także reakcja na podany psu środek odrobaczający, lek lub szczepienie. Źródłem biegunki może być również silny stres, dlatego warto zastanowić się, czy jakiś czynnik nie powoduje u zwierzęcia permanentnej nerwowości lub strachu.

Jak leczyć biegunkę u psa

Biegunka u psów nie musi być powodem do natychmiastowej wizyty u lekarza, bo w większości przypadków przechodzi sama. Nie oznacza to jednak, że sprawę można kompletnie zignorować.

Przede wszystkim nie należy wówczas podawać czworonogowi niczego do jedzenia, trzeba za to stale go obserwować, poić wodą i zwracać uwagę na kwestię jego wypróżniania. Jeśli rozwolnienie u psa trwa więcej niż 2 dni, należy udać się z nim do lekarza weterynarii. Specjalista zbada zwierzę i na tej podstawie określi, jaki był powód nieprzyjemnej dolegliwości. Zdiagnozowanie schorzenia pozwoli na rozpoczęcie terapii. Jeśli psu nic groźnego nie dolega, weterynarz może mimo wszystko podać mu leki, które złagodzą ból oraz kroplówki, które nawodnią i wzmocnią jego znacznie osłabiony przez biegunkę organizm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here