Rozwolnienie u kota

0
307
biegunka u kota

Biegunki u kota mogą być wywołane przez różne czynniki. Nagła zmiana diety czy karmy, zakażenie pasożytami, a może rozwijający się w organizmie stan zapalny któregoś z narządów, to jedynie wybrane przyczyny, które mogą powodować objawy chorobowe. Jednak sama biegunka u kota nie jest chorobą, a objawem klinicznym, który zwłaszcza w przypadku młodych kotów może się zakończyć nawet śmiercią z powodu odwodnienia organizmu. Jak zatem leczyć rozwolnienie u kota, aby pomóc zwierzęciu w powrocie do zdrowia?

Czym jest biegunka u kota?

Biegunka zawsze kojarzy się ze zwiększoną częstotliwością oddawania stolca, który może mieć także inną niż zwykle formę, zwykle płynną lub półpłynną. Zdarza się, że wypróżnienia w czasie biegunki są także większe objętościowo.

Czasem sposób wypróżniania czy kolor oddanego stolca pozwalają na szybsze zdiagnozowanie problemu, z jakim zmaga się kot, któremu towarzyszy biegunka. Stolce bardzo ciemne, czasem nawet smoliste, wiążą się z problemami w górnej części układu pokarmowego, a kolor stolca może świadczyć o krwawieniach w układzie pokarmowym. Jeśli w stolcu pojawiają się domieszki krwi oraz śluz, wówczas można podejrzewać, że kot zaraził się jakimiś pasożytami. Natomiast bardzo wodniste stolce, które często określa się także jako stolce strzelające, wiążą się z pojawieniem się lamblii. Nie są to jedyne powody, dla których kot może cierpieć na biegunkę.

Co może wywoływać biegunkę u kota?

Biegunka u kota może być wywołana przez bakterie, wirusy, może się wiązać z zatruciem pokarmowym, może być wreszcie objawem stanu zapalnego, jaki się właśnie rozwija w organizmie zwierzęcia.

W wielu przypadkach biegunka wiąże się z układem pokarmowym, a dokładniej z zarażeniem wirusami czy bakteriami chorobotwórczymi, ale również zarażeniem robakami obłymi czy pierwotniakami. Rozwolnienie u kota może także świadczyć o zachorowaniu na inne choroby, nie zawsze związane z układem pokarmowym. Biegunki mogą towarzyszyć chorobom nowotworowym, problemom związanym z trzustką czy nerkami, ale również problemom hormonalnym. Zdarza się, że biegunka i łagodne wymioty towarzyszą zakażeniom jelitowym, wywołanym przez koronawirusy. Groźne dla zdrowia bywa zarażenie panwirusem kocim, który atakuje głównie nieszczepione kocięta pomiędzy trzecim a piątym miesiącem życia. Biegunka, jaka towarzyszy zakażeniu, może doprowadzić do szybkiego odwodnienia, a w konsekwencji nawet do śmierci zwierzęcia.

Diagnostyka i leczenie biegunki u kota

Kocia biegunka może mieć charaktery ostry lub przewlekły. O biegunce ostrej mówi się wtedy, gdy jej objawy zanikają w ciągu 14 dni. U wielu kotów biegunka ostra mija po 2 dniach, nawet jeśli kotu nie podaje się żadnych leków. Natomiast biegunka przewlekła trwa nawet 4 tygodnie.

Jednym z pierwszych sposobów, w jaki próbuje się ustalić, dlaczego kot ma biegunkę, jest krótka głodówka, zwykle trwająca 2-3 dni, po której objawy choroby powinny zaniknąć. Jeśli jednak biegunka trwa nadal, wówczas należy się udać do lekarza, który na podstawie morfologii krwi oraz dodatkowych badań ustali przyczynę choroby.

Zwykle biegunki leczy się poprzez podanie kotu węgla, czasem zaleca się stosowanie rozpuszczalnych preparatów na powstrzymanie biegunki, które uzupełnia się o probiotyki, regulujące florę bakteryjną w układzie pokarmowym. Ze względu na możliwość odwodnienia, u niektórych kotów wskazane jest uzupełnienie elektrolitów, które czasem podaje się dożylnie. Ważna jest również zmiana diety, która powinna być lekkostrawna. Kotu można podawać np. gotowany ryż z kurczakiem i marchewką, podawane w małych porcjach, ale za to często.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here