Pchły u kota

0
416
pchły u kota

Pchły u kota można znaleźć stosunkowo późno, gdy na ciele kota są już rozwinięte dorosłe osobniki. Samo leczenie bardzo często jest mało skuteczne, zwłaszcza gdy proces leczenia oznacza sięganie po szampony przeciwko pchłom. Jak zatem unikać zarażenia się pchłami oraz co zrobić, gdy pchły u kotka już się pojawiły?

Jak groźne są pchły u kotów?

Pchły to małe pasożyty pozbawione skrzydeł, za to wyposażone w długie odnóża. Pasożyty są obecne na skórze kotów i innych zwierząt. U kotów żyją dorosłe pchły, które mogą składać jaja, natomiast same jaja oraz larwy mogą się z powodzeniem znajdować także w legowiskach, pomiędzy podłogą, ale również na dywanach czy w zakamarkach w tapicerowanych meblach.

Pchły przenoszą różne choroby wewnętrzne, które mogą być groźne dla zdrowia kota. Dorosła pchła żyje od 2 do 4 miesięcy, przy czym samica pchły składa kilkaset jaj, z których mogą się rozwinąć kolejne organizmy. Jaja składane są w różnych zakamarkach i leżą tam, dopóki w ich otoczeniu nie pojawi się odpowiedni żywiciel. Na rozwój od stadium larwy do dorosłej pchły potrzeba od 4 do 7 tygodni, co pokazuje, dlaczego kurację przeciwko pchłom należy ponowić po kilku tygodniach.

Skąd się biorą pchły u kotów?

Wielu właścicieli kotów nie jest w stanie uwierzyć, że ich pupil, który nie wychodzi z domu, może się zarazić pchłami nawet w domu. Pchły, a dokładnie ich larwy, mogą być na legowiskach i w różnych domowych zakamarkach, gdzie panuje odpowiednia temperatura i wilgotność.

Co ciekawe, larwy pcheł może przynieść do domu sam człowiek, np. z piwnicy czy po spacerze na zewnątrz. W tym drugim przypadku istnieje możliwość, że na odzieży człowieka będą obecne dorosłe pchły, które w krótkim czasie rozpoczną poszukiwania żywiciela. Możliwość „podróżowania” pcheł oznacza, że kot może się zarazić pchłami bez bezpośredniego kontaktu z zarażonym pchłami organizmem.

Leczenie kota zarażonego pchłami

Kot, który cierpi z powodu pcheł, nie musi się nadmiernie drapać, zresztą samo drapanie w wielu przypadkach kojarzy się raczej z chorobami skóry i alergiami, niż z zarażeniem pchłami. Podobnie o obecności pcheł może świadczyć przesadnie długa i częsta dbałość kota o czystość. Właściciel kota może jednak poszukać śladów obecności dorosłych pcheł na ciele pupila. W tym celu powinien obejrzeć szczególnie dokładnie głowę kota, okolice za uszami oraz koniec ogona. Raczej nie znajdzie w tych miejscach samych pcheł, natomiast jeśli zlokalizuje tam niewielkie czarne punkciki, przypominające ziarenka pieprzu, może rozpocząć kurację przeciw pchłom. Te punkciki to nic innego, jak odchody pcheł.

Przy leczeniu stosuje się często kąpiele w szamponach przeciw pchłom, jednak są one mało skuteczne i pomagają w zwalczaniu dorosłych osobników. Dużo lepsze są produkty podawane w formie kropli na skórę zwierzęcia (preparaty typu spot-on). Zwalczają one dorosłe pchły oraz pchły w stadiach larwalnych, bowiem nie pozwalają na ich rozwój.

Zwalczanie pcheł u kota powinno się odbywać z wykorzystaniem preparatów przeznaczonych dla kotów, preparaty dla psów mogą zwierać substancje szkodliwe dla kotów. W procesie leczenia należy również pamiętać o dokładnym oczyszczeniu legowiska i tkanin na podłodze. Jako środek zapobiegający zarażeniu pchłami często stosuje się specjalne obroże przeciw pchłom.

Pchły u kotów należy zwalczać ze względu na możliwość zarażenia kota różnymi chorobami, jakie pchły przenoszą. Do najczęściej wymienianych zalicza się zapalenie skóry, zakażenie tasiemcami oraz innymi chorobami odzwierzęcymi, w tym m.in. tyfusem czy chorobą kociego pazura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here