Niedoczynność tarczycy u psa

0
621
niedoczynność tarczycy u psa

Problemy z tarczycą są jednym z najpowszechniejszych schorzeń występujących u psów. Najczęściej pojawiają się u dojrzałych już psiaków, które powoli wkraczają w okres starości swojego życia. Niedoczynność tarczycy u psów objawia się kilkoma charakterystycznymi cechami, które czujnego właściciela powinny skłonić do szybkiej wizyty u weterynarza. Pozwoli to na sprawne rozpoczęcie leczenia.

Przyczyny powstawania niedoczynności tarczycy u psów

Choroba tarczycy u psa może być spowodowana ogromną liczbą czynników, które w większości przypadków są całkowicie niezależne od właściciela. Najczęstszym powodem kłopotów z tarczycą są efekty uboczne, spowodowane koniecznością zażywania przez psiaka leków przeciwzapalnych lub hormonalnych, które zaburzają jego gospodarkę hormonalną. Często niedoczynność tarczycy u psa jest wynikiem po prostu jego podeszłego wieku i związanego z tym ogólnego pogorszenia się jego stanu zdrowia. Oprócz tego, do przyczyn powstawania niedoczynności tarczycy można zaliczyć:

  • nowotwory,
  • karłowatość przysadkową,
  • zespół eutyreozy chorobowej,
  • zaburzenia białek wiążących,
  • torbiel przysadki,
  • przeprowadzane radioterapie.

Objawy niedoczynności tarczycy u psów

Choroba tarczycy powoduje zaburzenie wytwarzania przez nią hormonów, co skutkuje zmniejszeniem tempa metabolizmu. Z tego powodu najczęstszymi objawami kłopotów z tarczycą u psów są:

  • otyłość, która pojawia się pomimo braku zmian w diecie;
  • pogorszenie się jakości sierści. Włos staje się blady, łamliwy i niezwykle kruchy. Sierść potrafi wychodzić z psiaka całymi garściami, co może w szybkim czasie spowodować jego wyłysienie;
  • ospałość i brak energii – psy, które jeszcze niedawno każdą wolną chwilę spędzały aktywnie, stają się miłośnikami kanapy i poduszek;
  • szukanie ciepła – pies, który ma kłopoty z tarczycą, odczuwa duży niepokój, który stara się załagodzić, przebywając w ciepłym i bezpiecznym miejscu. Z tego powodu będzie on stale poszukiwał najlepszego dla siebie miejsca w domu.

Wszystkie te objawy są wynikiem nieprawidłowej gospodarki hormonalnej u zwierzaka, której niezwykle ważne jest możliwe najszybsze zdiagnozowanie. Pozwala to na zastosowanie skutecznego leczenia, które albo całkowicie pozwoli cofnąć wszystkie występujące dolegliwości, albo w bardzo radykalny sposób je ograniczy.

Diagnozowanie niedoczynności tarczycy

Właściciel psa, u którego zauważone zostaną niepokojące objawy, bezzwłocznie powinien się udać do najbliższego weterynarza w celu przeprowadzenia szczegółowej diagnostyki w tym kierunku. Polega ona na oznaczeniu poziomu hormonów tarczycy, badaniach morfologicznych oraz biochemicznych. Po pozytywnym stwierdzeniu wystąpienia zaburzeń na polu tarczycy, zastosowane zostanie stosowne leczenie.

Leczenie niedoczynności tarczycy u psa

Leczenie choroby tarczycy u psów polega na doustnym aplikowaniu tabletek zawierających lewotyroksynę, czyli lek, który ma za zadanie przywrócić prawidłowe wytwarzanie hormonów przez tarczycę.

Takie leczenie przeprowadzane jest przez okres około 6-8 tygodni, po czym następuje kontrola skuteczności i poprawy kondycji psa. Rokowania co do leczenie zależne są od przyczyny wystąpienia niedoczynności tarczycy, jednak w większości przypadków jest to choroba o bardzo dobrym wskaźniku wyleczeń.

Niezwykle istotne dla skuteczności leczenie jest odpowiednio wcześnie zdiagnozowanie choroby. Niedoczynność tarczycy u psa jest chorobą postępującą powoli i stopniowo, przez co często na początkowym etapie jest zupełnie niezauważalna. Z tego powodu każdy posiadacz starszego psa, powinien udawać się z nim raz do roku na kontrolne badania, które pozwolą w porę stwierdzić możliwe nieprawidłowości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here