Kleszcz u psa

3
3959
Kleszcz u psa

Psy to zwierzęta, które w szczególny sposób są narażone na atak kleszcza, ze względu na fakt, iż bardzo często poruszają się one po terenach zielonych. Szczególnie ryzykowna może okazać się dla psa wizyta w krzakach lub w wysokiej trawie. Dlatego każdorazowo po powrocie do domu należy dokładnie sprawdzić sierść psa. Gdy ukryje się w niej kleszcz, jak najszybciej należy go usunąć.

Gdzie można spotkać kleszcza u psa?

Kleszcze u psa najczęściej można znaleźć na szyi i za uszami, ale zdarza się także, że atakują one pachwiny i pachy. W tych miejscach skóra u psa jest najcieńsza i w związku z tym kleszcze mają tam łatwy dostęp do krwi.

Jak usunąć kleszcza u psa?

Kleszcz u psa może być usunięty w podobny sposób, jak u człowieka. Należy jednak pamiętać, że taka operacja jest stresująca dla zwierzaka, dlatego warto jest wykonywać ją w co najmniej dwie osoby. Jedna osoba powinna trzymać psa, a druga – usuwać kleszcza. W przypadku, gdy pies będzie niespokojny i kleszcz zostanie uszkodzony, może to spowodować u niego bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

Kleszcz u psa powinien być usunięty z wykorzystaniem pęsety, za pomocą delikatnego ruchu obrotowego. Można do tego wykorzystać także jeden ze specjalnych produktów dostępnych w aptece (jak lasso na kleszcze). Po zabiegu usunięcia kleszcza, trzeba zdezynfekować miejsce ugryzienia (najlepiej z wykorzystaniem wody utlenionej) i przez kilka kolejnych dni obserwować czy nie dochodzi do zmian na ciele psa.

Jakich zachowań unikać przy wyjmowaniu kleszcza?

Przed wykonaniem zabiegu usunięcia kleszcza przede wszystkim nie można go smarować tłuszczem, czy też próbować go zgniatać. Grozi to urwaniem główki kleszcza. W takim przypadku jedynym rozsądnym rozwiązaniem będzie już tylko wizyta u weterynarza, który za pomocą specjalistycznych narzędzi pozbędzie się resztek kleszcza.

Co zrobić z kleszczem po wyjęciu?

Po wyjęciu kleszcza z ciała psa, należy położyć go na chusteczce lub na papierze i dokonać jego spalenia. W ten sposób kleszcz zostanie pozbawiony możliwości powrotu na ciało żywiciela. Nie warto natomiast takiego kleszcza rozgniatać, ponieważ grozi to przedostaniem się groźnych substancji i zachorowaniem na chorobę odkleszczową.

Czy kleszczom u psa można zapobiegać?

Istnieje możliwość zabezpieczenia psa przed kleszczami. Można zakupić w tym celu specjalny preparat przeciwkleszczowy w formie sprayu lub też zastosować obrożę, która została nasączona substancją o działaniu kleszczobójczym. Nawet gdy kleszcz zaatakuje psa, to w związku z działaniem substancji w preparacie lub na obroży, ginie on w ciągu kilku do kilkunastu godzin. Aby działanie preparatów przeciwko kleszczom było skuteczne, należy pamiętać o stosowaniu się do załączonej do nich instrukcji. Mimo tego, w trakcie stosowania preparatu warto jest kontrolować sierść psa.

Borelioza u psa

Oprócz tego w celu przeciwdziałania chorobie odkleszczowej, jaką jest borelioza u psa, warto jest zaszczepić zwierzę za pomocą szczepionki na to schorzenie. Są to specjalne szczepionki, które zawierają w swoim składzie szczepy bakterii odpowiedzialnych za boreliozę. Takie szczepionki z powodzeniem można stosować już od 12 tygodnia życia psa, a więc dzięki nim zwierzę jest chronione przed tą groźną chorobą przez całe swoje życie. Można je wówczas bez większych obaw puścić do zabawy w krzakach lub w wysokiej trawie. Należy tylko pamiętać o tym, by co roku wykonywać szczepionki przypominające. W ten sposób organizm psa cały czas będzie w gotowości na to, by ochronić się przed bakteriami wywołującymi boreliozę

3 KOMENTARZE

  1. Mój pies praktycznie po każdym wyjściu do ogrodu ma po kilka kleszczy. Kleszcze u psów to nic nadzwyczajnego, nie słyszałem żeby ktokolwiek miał problemy z tego powodu. U mojego kleszcze nawet czasami same wypadają jak napuchną i zrobi się z nich kulka. I nic nadzwyczajnego się nie dzieje.

  2. Pies może zachorować na boreliozę tak samo jak człowiek. Oczywiście często kleszcze po prostu nie są jej nosicielami a my bardziej panikujemy niż to potrzebne, ale też nie ma co przeginać w drugą stronę. Są obroże na kleszcze, które może nie są idealne, ale problem mogą znacząco zminimalizować.

  3. U psów częściej niż borelioza występuje inna odkleszczowa choroba – babeszjoza. Mieszkając bezpośrednio przy lesie, kleszcze w sezonie letnim pojawiają się na naszym psie niemal każdego dnia. Stosujemy obrożę przeciwkleszczową i ostatnio kropelki.

    Istotne jest to, aby psa przeglądać każdego dnia. Do zakażenia dochodzi bowiem dopiero po pewnym czasie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here