Kleszcz u psa

0
1127
kleszcz u psa

Kleszcze to drobne pajęczaki, które atakują od marca do późnej jesieni. Najczęściej można je spotkać w wilgotnych rejonach, leśnych obrzeżach, łąkach, miejskich parkach, a nawet zwykłych, domowych ogródkach. Przenoszą wiele chorób, dlatego stanowią bardzo poważne niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Jakie skutki wywołać może kleszcz u psa? Co należy wówczas zrobić?

Następstwa kleszcza u psa

Kleszcz u psa powoduje wiele niebezpiecznych chorób, które kosztować mogą zwierzę nie tylko osłabienie organizmu i utratę zdrowia, ale również śmierć. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że brak reakcji na symptomy świadczące o zarażeniu, skończy się już po kilku dniach zgonem psa.

Kleszcze wywołać mogą m.in. anaplazmozę, erlichiozę, bartonelozę, mykoplasmę, boreliozę i zapalenie mózgu, jednak zdecydowanie najczęściej spotykaną chorobą odkleszczową u psów jest babeszjoza. Jej objawy następują nagle i są dość gwałtowne. Pies zaczyna ostro gorączkować – temperatura jego ciała dochodzić może do nawet 42 stopni Celsjusza. Zwierzę przestaje jeść i pić, nie ma ochoty na zabawę i spacer, traci siły i energię, głównie leży i śpi. U wielu czworonogów zarażonych babeszjozą występują wymioty i biegunka, a mocz przybiera rdzawo-czerwone zabarwienie. Zdarza się również żółtaczka i kłopot z chodzeniem.

Sytuacja taka wymaga natychmiastowego działania – wszelkie próby leczenia psa na własną rękę są niedopuszczalne. Skuteczną terapię może przeprowadzić jedynie specjalista weterynarii poprzez podawanie zwierzęciu leku przez 2 tygodnie. Ponadto stosuje się również preparaty witaminowe i kroplówki nawadniające, które mają pomóc psu wrócić do formy. Ważna jest również lekkostrawna dieta. Należy podkreślić jednak, że zbytnie zwlekanie z wizytą w gabinecie lekarskim to skazanie psa na niemal pewną śmierć.

Jak skutecznie chronić psa przed kleszczami?

Nie da się oczywiście zupełnie unikać miejsc, w których pasożyty te najczęściej występują. Po każdej wizycie na zewnątrz warto dokładnie sprawdzić skórę psa. Kleszcze chętnie chowają się głęboko w sierści, uwielbiają bowiem miejsca ciemne. Dodatkowo czarne lub brązowe umaszczenie stanowi dla nich idealny kamuflaż.

Kleszcz u psa, podobnie zresztą jak u innych zwierząt i ludzi, ma tę przewagę nad ofiarą, że jego obecność jest niezauważalna. Jego ślina posiada właściwości znieczulające, dlatego pies zupełnie nie odczuwa, że w jego skórze tkwi gryzący nieprzyjaciel.

Dokładny przegląd czworonoga, w szczególności za uszami, pachami, pod ogonem czy obrożą, jest niezbędny. Jeśli stwierdzona zostanie obecność pasożyta, trzeba przejść szybko do jego usunięcia. W tym celu pomocne są pęsety, ułatwiające chwytanie kleszcza i sprawne wyciągnięcie w całości. Absolutnie niewskazane jest smarowanie pajęczaka jakimikolwiek substancjami, typu alkohol czy tłuszcz.

Preparaty na kleszcze u psa

Druga kwestia to odpowiedni preparat na kleszcze u psa. Weterynarze zalecają stosowanie takich środków, zazwyczaj w formie sprayu lub kropli. Środek należy nanieść wzdłuż kręgosłupa czworonoga – składniki w nim zawarte mają sprawić, że kleszcz nie zechce wbić się w skórę zwierzęcia.

Krople na kleszcze dla psa to produkt, który zakupić można bez problemu w większości sklepów weterynaryjnych i zoologicznych. Warto pomyśleć również o innych akcesoriach – szczególnie popularne są obroże przeciwkleszczowe. Nie dają one oczywiście stuprocentowej gwarancji bezpieczeństwa, ale z pewnością mogą zmniejszyć ryzyko ataku przez groźnego pasożyta.

Kleszcz u psa to poważna sprawa i należy zrobić wszystko, by uchronić czworonożnego przyjaciela przed ugryzieniem, a w konsekwencji zachorowaniem na niebezpieczne schorzenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here