Kleszcz u kota

2
3578
kleszcz u kota

Koty w wielu przypadkach to nadal zwierzęta wychodzące, dlatego są często narażone na ugryzienie przez kleszcza. Wiele osób bagatelizuje ten fakt, tymczasem wiele schorzeń odkleszczowych może przenieść się od zwierzęcia na człowieka. Dlatego też jeśli ma się w domu kota wychodzącego, konieczna jest skuteczna ochrona tego zwierzęcia przed kleszczami. W jaki sposób można to zrobić i jak należy się zachować, jeśli kleszcz już znajduje się na skórze?

Kleszcz u kota

Kleszcz u kota może być poważnym problemem dla właściciela. Aby zwierzę nie przynosiło do domu tych niechcianych pajęczaków, warto zastosować obrożę odstraszającą. Obroża na kleszcze działa zwykle także na wiele innych pasożytów. W zależności od tego, czym zostaje ona nasączona, odstrasza je lub uśmierca. Należy pamiętać, by nie stosować zamiennie obroży na kleszcze przeznaczonych dla psów. Często zawarte tam substancje są bowiem szkodliwe dla kotów. Należy pamiętać, że tego typu odstraszacz ma zwykle ograniczoną skuteczność, jego zaletą zaś jest zazwyczaj dość niska cena oraz łatwość założenia. Na tego typu obroży można dodatkowo przyczepić tak zwaną adresatkę. Dzięki temu, gdy zwierzę się zgubi, zostanie szybko odnalezione.

Obroża na kleszcze to nie wszystko

Oprócz obroży na kleszcze istnieją również inne sposoby ochrony kota przed tego typu pasożytami. Mają one zwykle formę kropli, które należy zakropić na karku zwierzęcia według instrukcji. Takie preparaty mogą nie tylko odstraszać kleszcze, ale zazwyczaj uśmiercają pajęczaki, jeśli dojdzie do ugryzienia. To pozwala zapobiegać przeniesieniu chorób oraz często ułatwia wyciągnięcie kleszcza.

W przypadku kotów oraz innych zwierząt domowych nie należy stosować tak zwanych naturalnych odstraszaczy, czyli naparów ziołowych, bez wiedzy weterynarza. Wiele osób decyduje się na naturalne środki, nie zdając sobie sprawy, że część z nich jest inaczej przetwarzana w organizmie kota, niż w organizmie ludzkim. Szczególnie niebezpieczne są pod tym względem tak zwane olejki eteryczne. Dlatego też lepiej zdecydować się na sprawdzony środek zaproponowany przez specjalistę.

Wyciąganie kleszcza

Jeśli zwierzę nie było zabezpieczone w ten sposób, często dochodzi do ugryzień. Jak wygląda wyciąganie kleszcza w przypadku kotów? W większości przypadków koty mają dość długą sierść, która często uniemożliwia sprawne chwycenie kleszcza. Dlatego zaopatrzenie się w specjalne narzędzie jest w tym przypadku koniecznością. Najczęściej stosuje się narzędzie w rodzaju plastikowej pęsety, które jednak nie jest zbyt wygodne w użytkowaniu dla osoby, która ma z nim do czynienia pierwszy raz. Łatwiejsze w użyciu mogą być tak zwane kleszczołapki, mające formę plastikowych haczyków, którymi można podważyć kleszcza nawet gdy jest otoczony sierścią. Po złapaniu kleszcza wystarczy wykonać ruchy okrężne w prawo i w lewo lub po prostu sprawnym ruchem wyciągnąć pajęczaka. W przypadku gdy kleszcz nie da się wyciągnąć przy pomocy danego narzędzia, najlepiej jest udać się do weterynarza. Niesprawne wyciągnięcie kleszcza może skutkować zakażeniem w przypadku, gdy jego kawałek pozostanie w skórze zwierzęcia.

Kleszcze mogą przenosić schorzenia, które nie będą wywoływać objawów u kotów, za to mogą być niebezpieczne dla ludzi. Tak jest w przypadku choroby kociego pazura. Dlatego jeśli dane zwierzę często przebywa w domu, powinno być zabezpieczone przynajmniej poprzez założenie odstraszającej obroży. Ponadto niezbędne jest sprawdzanie skóry kota za każdym razem, gdy powróci on do domu. Najlepiej jest to robić podczas standardowego czesania, ponieważ łatwiej jest wtedy zauważyć przyczepionego kleszcza. Wyczesywanie przy pomocy gęstego grzebienia może również pomóc znaleźć kleszcza, który jeszcze nie przyczepił się do skóry.

2 KOMENTARZE

  1. Jeden kleszcz u kota to jeszcze nic takiego. Ale jak ma kilka, to szybko zobaczycie, że robi się bardziej apatyczny, mniej je, więcej śpi i nie chce się bawić tyle, co zwykle. Zwłaszcza u małego kota wpływ tego, że ma kleszcze jest widoczny. Wystarczy je wyjąć i szybko wszystko wraca do normy.

  2. Jak kot się więcej drapie, tak jakby czochra niż zwykle, to niemal pewne, że ma kleszcza albo pchły. Jeśli jesteś pewna, że to nie pchły, bo na przykład nie ma kontaktu z podejrzanymi kotami z podwórka, to na 99% jest kleszcz. Pozostaje go znaleźć i usunąć i zacząć stosować obrożę na kleszcze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here