Katar u kota

0
569
katar u kota - diagnoza

Koci katar, bo tak obiegowo nazywa się katar u kota, to poważna choroba o charakterze wirusowym. Może ją wywołać jeden z dwóch wirusów – kaliciwirus lub herpeswirus, przy czym zachorowanie na katar w każdym przypadku nieznacznie się różni objawami. Bo katar kota to nie tylko wodnista czy ropna wydzielina z nosa, ale również szereg innych objawów, które mogą mieć poważne dla zdrowia konsekwencje, jeśli dojdzie do dodatkowego zakażenia bakteryjnego. Jak zatem rozpoznać katar u kotów i kiedy zdecydować się na leczenie konkretnymi lekami, w tym również antybiotykami?

Koci katar, czyli co?

Za katar u kotów odpowiadają wirusy, które mogą zaatakować zwierzę. W zależności od rodzaju wirusa, który wywołuje objawy choroby, zwierzę może mieć nieco inne objawy choroby, która jest szczególnie groźna, gdy dojdzie do dalszego zakażenia bakteryjnego. Za koci wirus odpowiedzialne są szczególnie dwie grupy wirusów: herpeswirus, oznaczany jako FVH-1, który najczęściej prowadzi do zarażenia katarem, oraz kaliciwirus, czyli FVC-1, który powszechnie występuje w dużych skupiskach kotów.

Co ciekawe, zarażenie wirusem może przejść samo, także bez podejmowania leczenia farmakologicznego, jednak zwierzę staje się wówczas nosicielem wirusa, które zaraża inne zwierzęta. Wirus może się uaktywnić w określonych sytuacjach, gdy np. zwierzę jest zestresowane, osłabione, albo gdy… jest w ciąży.

Herpeswirus to ta sama grupa wirusów, które mogą wywoływać opryszczkę lub ospę. Wirus atakuje miejscowo błony śluzowe w układzie oddechowym kota. Z kolei kaliciwirus powszechnie atakuje koty w większych skupiskach. Jest to wirus obecny w schroniskach, na śmietnikach, gdzie bytują koty dzikie, ale także w dużych hodowlach kotów. Ten wirus wymaga, aby kot miał do czynienia ze zwierzęciem chorym, które jest nosicielem wirusa lub z miejscem, gdzie taki kot przebywa, stąd powszechność zachorowania wśród kotów, które chodzą na śmietniki.

Jak rozpoznać koci katar?

Katar kota wywołany przez FHV-1 objawia się nie tylko pojawieniem wydzieliny z nosa, ale również nadmiernym łzawieniem i surowiczą wydzieliną z worków spojówkowych. Kot staje się także apatyczny i traci na wadze.

W przypadku braku leczenia, wirus może doprowadzić do utraty wzroku. Przy zarażeniu FCV-1 do tradycyjnych objawów kataru, dochodzą inne objawy: kot kicha, kaszle, a na jego języku i podniebieniu pojawiają się owrzodzenia i nadżerki. Jeśli wirusowi towarzyszy zakażenie bakteryjne, wówczas pojawia się także gorączka, wymioty lub biegunka.

Leczenie kataru u kota

Osowiałość kota, brak apetytu czy nagła zmiana jego zachowania przy pojawieniu się innych objawów mogą świadczyć o zachorowaniu kota. Koci katar jest najgroźniejszy dla zwierząt małych, do 4. tygodnia życia, stąd decyzja wielu właścicieli, aby koty przebywały pod opieką matki do około 4-5 tygodnia.

Jeśli zwierzę jest zdrowe, wówczas około 9 tygodnia szczepi się je. Koci wirus może wywołać chorobę także u dorosłych kotów. W tym przypadku choroba może się zakończyć nawet utratą wzroku, jeśli za katar u kota odpowiada kaliciwirus. Z drugiej strony ropna wydzielin a z oczu pozwala na szybsze zdiagnozowanie choroby.

Leczenie kociego kataru wywołanego kaliciwirusem oparte jest na podawaniu antybiotyków oraz zadbaniu o nawodnienie, bowiem ze względu na dodatkowe objawy, głównie problemy ze strony układu pokarmowego (biegunki, wymioty), kot może się odwodnić. Tu o wyleczeniu może przesądzać także konieczność odizolowania chorego zwierzęcia. Przy zarażeniu herpeswirusem objawy mogą minąć same w ciągu 2-3 tygodni, ale kot staje się nosicielem wirusa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here