Czkawka u psa

0
663
smutny pies

Wielu hodowców psów często niepokoi się, gdy ich pupil ma czkawkę. Zjawisko to jest wbrew pozorom niemal tak samo często spotykane, jak w przypadku ludzi. Skąd bierze się czkawka u psa? Czy zawsze wymaga wizyty u weterynarza?

Objawy czkawki u psa

Czkawka psa polega na automatycznych skurczach przepony, które pojawiają się cyklicznie w kilkusekundowych odstępach czasu i wywołują charakterystyczny dla tego objawu, dość głośny dźwięk. Dolegliwość ta utrzymuje się z reguły przez nie więcej niż kilka minut i nie należy do najprzyjemniejszych – powoduje spory dyskomfort, a niekiedy zmęczenie organizmu. W szczególności cierpią na nią najmłodsze osobniki, które nie ukończyły jeszcze nawet sześciu miesięcy życia.

Przyczyny czkawki u psa

W większości przypadków powód wystąpienia zjawiska jest bardzo prozaiczny – czkawka u psów wynika z reguły z połykania dużych ilości powietrza wraz ze zbyt szybko jedzonym posiłkiem. Moment ten zwykle trzeba najzwyczajniej w świecie przeczekać – nie jest to sytuacja, która w jakikolwiek sposób zagrażałaby życiu lub zdrowiu naszego pupila.

Warto jednak zadbać o to, by chwile takie pojawiały się jak najrzadziej. Przede wszystkim pies nie może dostawać zbyt obfitych porcji. Posiłki nie powinny być podawane po intensywnym wysiłku, spacerze czy innej aktywności fizycznej, które powodują, że zwierzak jest zasapany. Jeśli posiłkiem jest sucha karma, można rozmiękczyć ją nieco wodą.

Błędem, który często sprawia, że pojawia się czkawka u psa, jest nakładanie jedzenia dla kilku czworonogów do jednej miski w tym samym czasie. Zwierzęta walczą wówczas „o swoje”, każde chce dostać jak najwięcej, więc zbyt szybko i zachłannie zjada pożywienie, nie rozgryzając go odpowiednio. Krótko mówiąc – trzeba zadbać, by posiłek był spokojny i wręcz przymusić psa do wolniejszego jedzenia. Czasem bardzo pomocne mogą być w tym miski, specjalnie przeznaczone do nauki prawidłowego tempa spożywania posiłku.

Warto wiedzieć, że połykanie powietrza, na skutek którego powstaje czkawka psa, niekoniecznie musi następować przy jedzeniu. Spore znaczenie mają tez silne emocje, zarówno pozytywne i negatywne. Odczuwanie stresu, paniki czy ekscytacji doprowadza do skurczów przepony. Dobrze więc obserwować czworonoga, dać mu maksymalne poczucie spokoju oraz ograniczyć wszelkie niepotrzebne bodźce pobudzające. Można również spróbować w momentach pojawiania się emocji przekierować skupienie psa na inną czynność, rzucając mu piłkę, zachęcając do zabaw, ruchu, biegania itp. Często czkawka u psa ustępuje po podaniu niewielkiej ilości wody.

Co robić, gdy pojawia się czkawka u psa

Choć czkawka u psów to z reguły zupełnie zwyczajna, niegroźna sprawa, w niektórych przypadkach warto zasięgnąć rady specjalisty, ponieważ może być sygnałem, że dzieje się coś niepokojącego. Chodzi tu głównie o sytuacje, gdy czkawka psa trwa dłużej niż 30 minut, występuje ze zbyt dużą częstotliwością (ponad 4 razy dziennie), a zwierzę dodatkowo kaszle, krztusi się, wymiotuje, wydaje z siebie odgłos świstu, wykazuje momenty całkowitego bezdechu.

Weterynarz powinien przeprowadzić badania – czkawka u psa może okazać się objawem astmy czy chorób narządów układu oddechowego (płuc, tchawicy). Ważne są również testy na obecność pasożytów. Choć nie każdy hodowca zdaje sobie z tego sprawę, czkawka u psa może być wywołana choćby nicieniami, które żerują w układzie pokarmowym, a następnie, chcąc się wydostać górną drogą, drażnią ją. Bardzo istotne jest więc odrobaczanie czworonogów kilka razy w roku (zwykle 2-4), pod kontrolą weterynaryjną, ponieważ istotne jest tu dawkowanie preparatu, zwalczającego pasożyty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here