Czipowanie psa

0
764
czipowanie psa

Czipowanie psów to coraz popularniejsza metoda zabezpieczająca czworonogi przed błąkaniem się po ulicach lub przed trafieniem w nieodpowiednie miejsce. Na jej temat istnieje jednak wiele mitów wynikających z nieświadomości posiadaczy zwierząt. Czym jest czipowanie psa, jak wygląda, ile kosztuje?

Czy czip u psa ma sens

Niemal codziennie na ulicach pojawiają się kolejne, osamotnione psy. Wiele z nich posiada właściciela, ale wskutek ucieczki czy zgubienia się biegają bez celu i zwyczajnie nie potrafią wrócić do domu. Druga kwestia to porwania. Zwierzęta, w szczególności rasowe okazy, to częste ofiary złodziei, którzy następnie próbują czworonoga sprzedać. W takich momentach jedynym ratunkiem może okazać się czip u psa. Ten mikroprocesor, wstrzykiwany podskórnie, zawiera specjalny kod. Odczytanie go za pomocą specjalnego urządzenia pozwala uzyskać informację, kto jest jego właścicielem. Dane te umieszczane są wcześniej w bazach. W ten sposób pies, który znalazł się np. w schronisku, może bezpiecznie wrócić do domu. Również złodziej ma utrudnione zadanie – zwierzak, którego chce sprzedać z zyskiem, może zostać przez kupującego sprawdzony. Czip u psa pozwala więc dowiedzieć się, do kogo należy dany osobnik oraz przyspieszyć jego powrót do domu w sytuacji, gdy nastąpiło jego zaginięcie.

Mity na temat czipowania psa

Jak widać, czipowanie psa to bez wątpienia korzystne działanie chroniące zwierzę i podnoszące jego bezpieczeństwo. Jednak mimo to, nieświadomość społeczna sprawia, ze pojawia się wiele wątpliwości i nieprawdziwych przekonań na temat tego działania.

Pierwsze dotyczy sposobu wszczepiania czworonogowi czipa. Właściciele obawiają się, że jest to ryzykowny i niosący ból, dość inwazyjny zabieg. Tymczasem czipowanie psa to po prostu kilkusekundowe wstrzyknięcie mu pod skórę (najczęściej na grzbiecie, karku lub szyi) mikrourządzenia w postaci procesora, pokrytego sterylną i całkowicie bezpieczną dla jego zdrowia szklaną powłoką. Wcześniej część weterynarzy spryskuje to miejsce środkiem, który znieczula na tyle, że pies nawet nie poczuje całego zastrzyku. Kolejna sprawa to fakt, czy czip u psa nie wywoła żadnej negatywnej reakcji, uczulenia ani dyskomfortu czworonoga. Tu również można być spokojnym – procesor jest naprawdę maleńki i niewyczuwalny dla zwierzęcia. Czip z reguły jest w jednym miejscu, ale zdarza się, że może się przemieścić. Nie jest to jednak żadnym problemem. W razie zagubienia próba odczytu informacji i tak się powiedzie, ponieważ skanery mają spory zasięg.

Kiedy przeprowadzić czipowanie psa

Czipowanie psa można przeprowadzić w każdym momencie, bez względu na to, w jakim wieku jest dane zwierzę. Warto zadbać o to jak najwcześniej, by być spokojniejszym i zapewnić psu zabezpieczenie. Czipowanie psów nie jest wymagane prawnie, jednak trzeba wiedzieć, że staje się niezbędne w momencie, gdy zwierzak ma przekroczyć granice kraju. Wyrobienie czworonogowi paszportu nierozłącznie związane jest z jego zaczipowaniem. Warto więc pamiętać o tym, planując jakkolwiek wyjazd zagraniczny z pupilem.

Ile kosztuje czipowanie psa

Ostatnia sprawa, która z pewnością zainteresuje właścicieli czworonogów, dotyczy kwestii finansowej. Wiele osób ma błędne informacje, że jest to działanie niezwykle kosztowne. Ile kosztuje czip u psa? Ceny wahają się średnio od 50 do 100 złotych. Trzeba przyznać, że nie są to wygórowane kwoty, zważywszy na to, jakie są tego korzyści. Warto też dodać, że czipowanie psa wykonuje się zaledwie raz na całe życie. Bez wątpienia jest to najbardziej skuteczna metoda oznakowania psów, znacznie korzystniejsza pod wieloma względami od choćby tatuowania pupila.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here