Cukrzyca u psa

0
473
cukrzyca u psa

Cukrzyca u psów to endokrynologiczna choroba, która wymaga odpowiedniego leczenia, podobnie jak w przypadku człowieka. Związana jest ze zbyt dużym poziomem glukozy we krwi. Co jest tego przyczyną? Po czym rozpoznać, że pojawiła się cukrzyca u psa? Jak wygląda leczenie tego schorzenia?

Insulina to hormon peptydowy, który wydzielany jest przez trzustkę i odpowiada za to, że komórki organizmu czworonoga mogą swobodnie pobierać z krwi glukozę, czyli cukier. Gdy produkcja insuliny zostanie z jakiegoś powodu zahamowana, wówczas pojawia się hiperglikemia, czyli wzrost poziomu cukru we krwi, a w efekcie następuje cukrzyca psa. Choroba ta jest bardzo powszechna, a brak reakcji na jej obecność może wpłynąć na uszkodzenia wielu narządów i nieprawidłowe funkcjonowanie większości układów.

Jakie psy chorują na cukrzycę

Najczęściej spotykana jest cukrzyca u psów raczej mniejszych bądź średnich ras, jak np. sznaucery miniaturowe czy pudelki. Duże czworonogi, typu owczarek niemiecki, są na nią narażone mniej, co oczywiście nie oznacza, że cukrzyca u psa tej rasy na pewno nigdy się nie pojawi. Choroba może być zależna również od poziomu hormonów płciowych żeńskich, dlatego nieco częściej pojawia się u suczek. Rzadsze są też przypadki, by wystąpiła cukrzyca u psów młodych lub szczeniaków. Zazwyczaj schorzenie to dotyczy osobników, które ukończyły mniej więcej ósmy rok życia. Poza tym na zachorowanie może mieć też wpływ czynnik genetyczny.

Objawy cukrzycy u psa

Cukrzyca u psów na szczęście jest chorobą, której objawy mogą wyraźnie wskazywać przyczynę. Inna sprawa, że wielu hodowców nie ma świadomości, jak wyglądają symptomy tego schorzenia. Warto je więc wymienić i zapamiętać, ponieważ szybkie zauważenie i skojarzenie z tą konkretną chorobą może ułatwić szybkie podjęcie leczenia pod okiem specjalisty.

Główne objawy cukrzycy u psów to:

  1. polidypsja, czyli nienaturalnie wzmożone pragnienie.
  2. wielomocz (inaczej zwany poliurią), czyli nadmierna produkcja i wydalanie moczu (na skutek wspomnianej wyżej polidypsji); czasem objaw ten jest tak silny, że pies nie może się powstrzymać i załatwia się w domu, mimo że wcześniej nigdy tego nie robił. Zwierzę nie ma na to wpływu, więc karanie go za to jest niedopuszczalne.
  3. barwa moczu – wyjątkowo jasna, niemal przezroczysta.
  4. charakterystyczna, bardzo lepka konsystencja moczu.
  5. niezbyt przyjemny zapach, który można poczuć z pyska czworonoga.
  6. brak sił, osłabienie kondycji, które właściciel może zaobserwować podczas wyjść z psem.
  7. kłopoty z narządem wzroku, czyli pogorszenie widzenia, zaćma, bielmo (tęczówka staje się zabarwiona na biały kolor).
  8. nagły wzrost apetytu i jednoczesne chudnięcie czworonoga, mimo większych porcji jedzenia.

Leczenie cukrzycy u psa

Wymienione objawy sugerują, że pojawiła się cukrzyca u psa, dlatego zauważenie ich wiąże się z obowiązkiem jak najszybszego zgłoszenia się z pupilem do przychodni weterynaryjnej. W gabinecie lekarz zapyta o objawy, a następnie wykona badanie krwi (pomiar glukozy). Zleci także pobranie moczu do analizy. Wyniki badań dadzą ostateczną odpowiedź na pytanie, czy rzeczywiście wystąpiła cukrzyca psa.

Jeśli tak, trzeba jak najszybciej rozpocząć terapię insulinową. Dawki hormonu dobierane są oczywiście przez lekarza. Podawane są później w warunkach domowych przez opiekuna – zwykle w postaci zastrzyków, nie częściej niż 2 razy w ciągu doby. Ponadto zastosować można również leczenie doustne. Niezbędna jest także dieta w formie specjalistycznej karmy (raczej niedostępnej w zwykłych sklepach zoologicznych czy supermarketach). Co ważne, żywienie czworonoga musi być, tak samo jak podawanie leków, ściśle konsultowane z weterynarzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here