Cieczka u psa

0
726
cieczka u psa

Wielu początkujących hodowców nie posiada wystarczającej wiedzy na temat rui u suk. Większość z nich szuka więc informacji na temat tego, ile trwa cieczka u psa, skąd się bierze i jak należy wówczas postępować.

Cieczka u psa to zjawisko, które świadczy o dojrzałości płciowej zwierzęcia i jego gotowości do rozrodu. Suczka w tym czasie zmienia nieco swą osobowość – nie wykazuje żadnej agresji, staje się wyjątkowo chętna do głaskania, towarzystwa i pieszczot. Może nieco stracić apetyt, zwiększa również częstotliwość oddawania moczu w różnych miejscach. Często się myje, szczególnie uważnie wylizując okolice intymne.

Narządy płciowe ulegają lepszemu ukrwieniu, stają się nabrzmiałe, zaś z pochwy wydobywa się wydzielina wraz z feromonami. Początkowo ma ona zabarwienie krwi i jest dość obfita, jednak z biegiem czasu ulega rozjaśnieniu i przestaje być tak intensywna.

Całe zjawisko polega na informowaniu męskich osobników o gotowości do podjęcia stosunku płciowego. Sygnały te muszą być na tyle silne, by pies szybko i skutecznie je wychwycił. Jest to naturalne zjawisko, związane z chęcią przedłużania gatunku.

Cieczka u psa pojawia się zaledwie raz, maksymalnie dwa w ciągu roku. Jeśli suczka nie zajdzie w tym czasie w ciążę, następna okazja ku temu będzie dopiero za kilka lub kilkanaście miesięcy.

Kiedy pojawi się pierwsza cieczka u psa

Nie zawsze da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytania dotyczące tego, kiedy pojawi się cieczka u psa ile trwa i jak wygląda. Każdy organizm jest inny, więc to kwestia indywidualna. U jednych suczek może pojawić się w wieku pół roku, u innych dopiero po 24 miesiącach życia. Z reguły u mniejszych psów następuje to wcześniej, zaś u dużych ras nawet w okolicach 2,5 roku życia. Najczęściej jednak jest to czas pomiędzy szóstym a dwunastym miesiącem życia.

W sytuacji, gdy po 2 latach nadal brak cieczki, warto ten fakt skonsultować z weterynarzem. Może być to bowiem symptomem nieprawidłowości hormonalnych, schorzeń układu rozrodczego lub gorszego ogólnego stanu zdrowia czworonoga.

Ile trwa cieczka u psa?

Najczęściej około 21-28 dni. Czas samej owulacji przypada z reguły na moment między 8 a 15 dniem cieczki. W celu uniknięcia zabrudzenia plamami z krwi, suczkom zakupić można na ten czas specjalną, psią bieliznę, zabezpieczającą przed wydostawaniem się wydzieliny.

Cicha rujka, czyli niewidoczna cieczka

Zdarza się również tak, że u niektórych ras może wystąpić tzw. cicha rujka. Oznacza to, że brak jest charakterystycznych symptomów, przez co właściciel może nawet nie zauważyć, że suczka ma cieczkę. Krwawienia są wówczas na tyle małe, że samica jest w stanie ukryć je przed opiekunem, wylizując okolice sromu. Nie zmienia to faktu, że jest wtedy możliwe jej zapłodnienie. Należy więc zachować czujność i dokładnie kontrolować zwierzę.

Jak chronić psa podczas cieczki

Jeśli właściciel nie chce, by suczka miała szczenięta, musi być szczególnie ostrożny. Cieczka u psa to moment wymagający większej uwagi. Spacery nie powinny być wówczas zbyt długie. Niedopuszczalne jest również, by suczka nie była na smyczy. Należy też unikać prowadzania jej w miejsca, gdzie spotkać można inne psy. Z kolei czworonogi podwórkowe nie powinny biegać luzem bez nadzoru – na teren posiadłości może nieoczekiwanie dostać się np. pupil sąsiada. Ponadto suczka w czasie rui może sama uciec – instynkt i popęd jest wtedy na tyle silny, że posłuszeństwo i uległość wobec własnego opiekuna schodzi na dalszy plan.

Cieczka u psa to niełatwy temat, dlatego coraz więcej właścicieli decyduje się na sterylizację swojego pupila. Jest to nie tylko najskuteczniejszą metodą antykoncepcyjną, ale również zminimalizowaniem ryzyka wystąpienia wielu chorób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here