Ciąża u kota

0
237
ciąża u kota

Początkujący właściciele czworonogów, planujący założyć hodowlę, często nie wiedzą, jak dokładnie wygląda ciąża u kotów. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że proces ten różni się często, np. z uwagi na wiek kota, jego rasę, masę ciała i inne czynniki. Warto więc dowiedzieć się choćby podstawowych informacji dotyczących tego, ile trwa ciąża u kota, czym się objawia oraz jak dbać o przyszłą kocią mamę.

Ile trwa ciąża u kota

Ciąża u kotów jest naturalnym okresem, który u niewysterylizowanej samicy może zdarzyć się nawet do czterech razy w ciągu jednego roku, w czasie tzw. rui. Na pytanie, ile trwa ciąża u kota, trudno odpowiedzieć precyzyjnie, jednak zakłada się, że około 9 tygodni, przy czym norma wynosi od 57 do 72 dni. W tym przedziale czasowym płód jest gotowy do przyjścia na świat. Jeśli moment ten zdarzyłby się choćby kilka lub kilkanaście dni za wcześnie, wówczas kocięta mogą urodzić się martwe.

Jeśli ciąża u kota była przez jego właściciela zaplanowana, już po ok. 20 dniach może potwierdzić ją u specjalisty na podstawie USG. Weterynarz często czuje już wtedy płód, macając samicę. Stwierdzenie, ile kociąt przyjdzie na świat, możliwe jest dopiero w siódmym tygodniu ciąży po wykonaniu zdjęcia RTG.

Jak rozpoznać ciążę u kota?

Jakie jeszcze objawiać się może ciąża u kota? Przede wszystkim coraz bardziej powiększa się i opada brzuch. Sutki stają się bardziej widoczne, zmieniając swoją barwę na intensywniej różową. Apetyt pogłębia się z kolejnymi dniami.

Samica może zmienić swe nawyki, choć trudno wymienić jednoznaczne, typowe zmiany w zachowaniu. W przypadku niektórych ciąża powoduje, że kotki lgną bardziej do ludzi, proszą o głaskanie, mruczą i potrzebują o wiele większego zainteresowania, pieszczot i miłości. Inne samice są dla odmiany mniej przyjazne, źle reagują na zwierzęta i ludzi, niekiedy przybiera to wręcz agresywną formę.

Ważne, by pamiętać, że ciąża u kotów to okres wzmożonej potrzeby spokoju, a czasem także przebywania w samotności. Szczególnie ostatnie kilkanaście dni, czyli moment rozpoczęcia przygotowywania się do porodu, jest etapem, w którym samica szuka sobie miejsca, a gdy go znajdzie – nie chce spędzać czasu już nigdzie indziej. Jej ruchy stają się już bardzo ociężałe, nie może pozwolić sobie na większy wysiłek fizyczny.

Ostatnie dni ciąży można rozpoznać po śluzowym wypływie z narządów płciowych, kropli mleka na sutkach, obrzęku okolic sromu, które samica zaczyna intensywnie wylizywać. Brzuch jest już naprawdę duży, przyszła mama układa się bokiem, mniej też je. Może również wydawać mruki, które są oznaką skurczów macicy. Ciąża u kotów przynosi z reguły od 3 do 5 młodych w jednym miocie. Sam poród raczej nie trwa dłużej niż osiem godzin.

Jak zajmować się kotem w ciąży

Czy ciąża u kota wymaga przygotowania ze strony jej opiekuna? Tak, choć potrzeby nie są wyjątkowo duże. Bardzo ważna jest dieta – musi zawierać wszelkie niezbędne składniki odżywcze, ponieważ niedożywiona samica, której zapotrzebowanie kaloryczne przecież wzrasta, może wówczas urodzić słabsze, gorzej rozwinięte kocięta, mieć problemy z mlekiem lub słabiej znieść sam poród. Nie można jednak jej przekarmiać ani żywić czymkolwiek – dobra gatunkowo specjalistyczna karma z dużą ilością białka w składzie z pewnością będzie odpowiednia.

Ponadto ciąża u kotów to moment, gdy trzeba oszczędzić im nadmiaru nerwów, stresu, wysiłku, a także zmian, dając za to podwójną dawkę troski i bliskości. Pod koniec można przygotować dla przyszłej mamy miejsce do porodu, choć nie jest powiedziane, że je zaakceptuje – być może wybierze inne, np. jakieś pudło, szufladę, szafkę. Kotka powinna także być pod stałą kontrolą lekarską.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here