Choroba Cushinga u psa

0
707
choroba cushinga u psa

Choroba Cushinga psa to jedna z częściej wystepujących u psów chorób o podłożu hormonalnym. Zachorowaniu na chorobę sprzyja wiele czynników, w tym m.in. wiek psa czy jego rasa. Niemniej jednak określone objawy choroby można łatwiej zauważyć u niektórych ras. Czym zatem objawia się choroba Cushinga u psów i jak się ją leczy?

Choroba Cushinga u psa

Pierwsze objawy choroby to zwiększone pragnienie i łaknienie u psa. Bardzo często pojawia się potrzeba częstszego sikania, co może oznaczać także potrzebę wychodzenia z domu w nocy. Chorobę ogólnie wywołuje kora nadnerczy, która produkuje zbyt duże dawki kortyzolu. Hormon ten niekorzystnie wpływa na poziom glukozy we krwi, powoduje także określone problemy z metabolizmem i sprzyja odkładaniu tłuszczu w określonych miejscach na sylwetce. Choroba może być również związana z przysadką mózgową, podejrzewa się także, że niektóre objawy choroby mogą być wywołane przez człowieka i podawanie psu glikokortykosteroidów egzogennych.

Objawy choroby Cushinga u psa

Spektrum objawów, które mogą świadczyć o rozwoju choroby Cushinga, jest bardzo szerokie. Pierwsze objawy to oczywiście wymienione już pragnienie, ale u 85% psów pojawia się konieczność częstszego oddawania moczu, stąd też te nocne spacery. Równie często psy nie trzymają moczu. Bardzo często pojawia się apatia, pies jest osłabiony i senny.

Charakterystycznym zmianom ulega również sylwetka psa. Nogi są bardzo chude i pozbawione mięśni, brzuch jest otłuszczony i zwisa, dodatkowa warstwa tłuszczu pojawia się także na karku psa.

Jednym ze skutków nadmiernego wydzielania kortyzolu są problemy z układem płciowym. U samic może to oznaczać problemy z cieczką, u samców dochodzi do zaniku jąder. Pojawiają się problemy z poruszaniem, będące konsekwencją nie tylko zmiany sylwetki, ale również problemów ze sztywnością stawów.

Kolejne charakterystyczne objawy to m.in. miejscowe łysienie, które u niektóry ras może przyspieszyć diagnozę choroby. Łysienie miejscowe u pudli to dobry przykład. Nadprodukcja kortyzolu ma także wpływ na skórę, która jest cieńsza i mniej elastyczna, ale także podatna na przebarwienia. Bardzo częstym objawem choroby Cushinga są zmiany neurologiczne z kręceniem się w kółko czy napieraniem na przeszkody, bez widocznego uzasadnienia.

Choroba Cushinga u psów

Zachorowaniu na chorobę Cushinga sprzyja wiele czynników. Ponad połowa psów chorych na chorobę Cushinga to samice. Niektóre rasy są bardziej podatne na zachorowanie, dlatego należy je częściej badań pod tym kątem. Rasami szczególnie narażonymi na chorobę są m.in.: pudle, teriery, jamniki, labradory, owczarki niemieckie i boksery.

Na chorobę częściej chorują psy starsze, które mają więcej niż 9 lat. Z kolei waga psa pozwala na zakwalifikowanie psa do określonej grupy ryzyka. Psy ważące mniej niż 20 kg to w większości pacjenci, chorujący na przysadkową wersję choroby. Psy ważące więcej 20 kg to w 50% psy, które zachorują na chorobę Cushinga nadnerczy.

Jak leczyć chorobę Cushinga u psa

Diagnozowanie choroby, ze względu na szerokie spektrum objawów chorobowych, bywa długie i żmudne. Zwykle łączy się wywiad z właścicielem z badaniami krwi, badaniem ogólnym moczu oraz z prześwietleniem jamy brzusznej. Konieczne może być także ustalanie poziomu kortyzolu we krwi, co może świadczyć o zwiększonej aktywności nadnerczy. Jeśli poziom kortyzolu jest w normie, pozwala to na wykluczenie choroby Cushinga. Gdy choroba zostanie zdiagnozowana, wówczas psu należy podawać raz dziennie lek blokujący tworzenie glikokrtykosteroidów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here