Borelioza u psa

0
659
borelioza u psa

Kleszcz u psa to spory problem, którego absolutnie nie wolno zignorować. Ugryzienie przez te pajęczaki może bowiem wywołać wiele śmiertelnie groźnych chorób. Jak przebiega borelioza u psa? Jak rozpoznać jej objawy? Co wówczas zrobić?

W przypadku czworonogów, borelioza bywa utożsamiana z babeszjozą, czyli inną chorobą, powodowaną przez kleszcze u psa. Jest między nimi kilka różnic, związanych m.in. z rodzajem bakterii, która je wywołuje.

Borelioza u psa to skutek działania krętek, których nosicielami są właśnie kleszcze. Te maleńkie pajęczaki są wyjątkowo niebezpieczne, a obszar ich występowania stale się powiększa. W Polsce kojarzone są głównie z lasami, choć czyhają na swe ofiary nawet w trawie przydomowego ogrodu, parku miejskim lub na łące. Ich rozmiar znacznie utrudnia znalezienie ich w ciele pokrytego często długą, grubą i gęstą sierścią czworonoga. Z tego powodu odpowiedzialny właściciel powinien zrobić wszystko, by jak najlepiej chronić swoje zwierzę przed atakiem kleszczy. Całkowite unikanie traw i drzew jest często zwyczajnie niemożliwe, dlatego w okresie od wczesnej wiosny do późnej jesieni należy codziennie sprawdzać ciało czworonoga.

Kleszcz u psa może wbić się właściwie wszędzie, ale nie jest tajemnicą, że lubi ukryć się pod ogonem, uszami, łapami czy w okolicach pachwin. Dobrze jest również zaszczepić pupila, a do tego regularnie stosować któryś ze środków antykleszczowych (krople, spray, obroża).

Co robić, gdy odkryjemy kleszcze u psa?

Przede wszystkim trzeba zachować spokój i jak najszybciej usunąć pajęczaka. Należy to jednak zrobić w odpowiedni sposób – tak, by pozbyć się go w całości, nie pozostawiając w ciele psa żadnych elementów. Posłużyć może w tym specjalna pęseta, dlatego warto kupić taki gadżet w aptece lub sklepie weterynaryjnym.

Popularne jeszcze niewiele lat temu smarowanie miejsc ugryzienia alkoholem czy masłem jest kompletnie bezsensowne i może jedynie utrudnić usunięcie. Jeśli samodzielne pozbycie się pasożyta nie udało się, należy zwrócić się o pomoc do specjalisty. Warto wiedzieć, że szybkie wykonanie tej czynności może spowodować, że kleszcz u psa nie zdąży zadziałać i ugryzienie nie wywoła groźnej choroby.

Borelioza u psa

Borelioza u psa, podobnie zresztą jak u ludzi, nie zawsze jest od razu zdiagnozowana. Powodem tego jest fakt, że jej główne objawy bywają mylone z innymi chorobami. W pierwszym etapie zwierzę jest po prostu zmęczone, mniej energiczne, nie chce się bawić, dużo śpi, ma słabsze łaknienie. Często pojawia się wysoka gorączka (ponad 40ºC).

Charakterystyczny dla ludzkiej boreliozy rumień w przypadku psów albo w ogóle nie występuje, albo jego obecność pod sierścią jest niezauważalna przez właściciela czworonoga. Ponadto schorzenie to jest o tyle podstępne, że objawy mogą po jakimś czasie ustąpić, by po 3-5 miesiącach powrócić w znacznie ostrzejszej wersji. Wtedy borelioza u psa daje sygnały w postaci problemów ruchowych i zwyrodnienia stawów. W wielu przypadkach może również spowodować wystąpienie zapalenia opon mózgowych, mózgu, wątroby, nerek, mięśnia sercowego oraz arytmii. Ostatecznie nieleczona borelioza u psa przybiera formę neuroboreliozy o znacznie groźniejszych skutkach: paraliże, niedowłady kończyn, utrata wzroku, zmiany osobowości czworonoga.

Kleszcz u psa to sygnał, że zwierzę należy zbadać, wykonując u weterynarza testy krwi. Jeśli potwierdzą one boreliozę, rozpocząć trzeba miesięczną kurację antybiotykową, często również zastosować leki przeciwzapalne i lekkostrawną, zbilansowaną dietę. Poprawa stanu zdrowia czworonoga powinna nastąpić już po paru dobach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here