Leczenie aft

2
646
leczenie aft

W przypadku pojawienia się afty leczenie można przeprowadzić domowymi metodami lub środkami farmakologicznymi, często dość silnymi. Wszystko zależy tu od rodzaju zmiany, jej formy, wielkości, ilości nadżerek, przyczyny ich powstawania oraz tego, jak często się pojawiają.

Czym jest afta

afta u kobietAfta to zmiana w jamie ustnej, która ma postać owrzodzenia. Bywa mylona z opryszczką, jednak dość łatwo jest je rozróżnić – afta to otwarty obrzęk połączony ze stanem zapalnym. Ma kremowy kolor, a wokół niej widoczne jest duże zaczerwienienie. Czasem jest bardzo mała i szybko się goi, w innych przypadkach jej średnica może wynosić nawet do 3 centymetrów i utrzymywać się nawet przez miesiąc. Zdarza się, że jednocześnie wytwarza się cała grupa aft (nawet 6-7 sztuk).

Niektórym osobom zmiany te przytrafiają się bardzo sporadycznie, inni zaś cierpią na częste, nawracające owrzodzenia. Poza wywołaniem bólu, mogą także zwiększyć objętość węzłów chłonnych i osłabić organizm.

Leczenie aft

Przy rzadkim występowaniu małej, pojedynczej afty leczenie farmakologiczne nie jest wymagane. Takie zmiany nie są ani groźne ani uciążliwe, nie świadczą też raczej o żadnej przewlekłej chorobie. Mogą tworzyć się w wyniku urazu mechanicznego podczas ruchu, mycia zębów, jedzenia, mówienia – wystarczy ugryźć się w język i policzek, by uszkodzenie błony śluzowej wywołało aftę. Czasem pojawiają się w sytuacji dużego stresu lub spadku odporności.

Jeśli nie towarzyszy im gorączka, wystarczy kilka prostych metod leczenia domowego:

  1. odkażenie rany wodą utlenioną;
  2. płukanie jamy ustnej roztworem z soli, wodą różaną, mieszanką aloesową lub zwykłym płynem;
  3. smarowanie miejscowe rozpuszczoną sodą oczyszczoną, miodem, pieprzem cayenne, olejem kokosowym i goździkowym;
  4. stosowanie okładów z lodu, nadtlenku wodoru, zaparzonej torebki z herbatą;
  5. wykorzystywanie wyciągów z ziół o właściwościach ściągających, wysuszających, gojących; przeciwzapalnych, antybakteryjnych (szałwia, rumianek, miłorząb, mięta, żeń-szeń).

W przypadku większej lub nawracającej afty leczenie powinno być skonsultowane z lekarzem. Tu nie wystarczą jedynie domowe, naturalne sposoby, choć oczywiście nie należy całkowicie z nich rezygnować. Gdy w jamie ustnej wystąpią rozległe afty leki zalecane przez specjalistę to często antybiotyki lub sterydy w formie doustnej lub do stosowania miejscowego. Tabletki, żele, płyny czy spraye goją stany zapalne, niwelują odczuwany wówczas ból i tym samym poprawiają ogólne samopoczucie. Sama forma leku bywa dobierana z uwagi na miejsce występowania rany – jeśli jest trudno dostępne, lepiej sprawdzi się płyn lub spray. Z kolei maści, żele lub plastry rozpuszczające stosuje się, gdy do nadżerki można dostać się bez żadnego problemu. Czasem lekarz proponuje też termiczną bądź chemiczną kauteryzację afty.

Nawracające afty

Druga rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, to fakt, że gdy pojawia się regularnie nawracająca afta leczenie trzeba poprzedzić badaniami, np. morfologią lub testami alergicznymi. Częste owrzodzenia mogą być symptomem chorobowym, sygnalizującym np. celiakię czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Wówczas rozpoznanie schorzenia pozwoli na rozpoczęcie leczenia go, a tym samym pozbycie się lub zminimalizowanie problemu aft. Podobnie jest z niedoborem niektórych elementów – gdy badanie wykaże np. brak witaminy B12 czy żelaza, konieczne jest wprowadzenie zmian do codziennego jadłospisu (duże ilości owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych, jogurtów naturalnych). Czasem jednak to nie wystarcza i lekarz przepisuje suplementy diety, by organizm mógł jak najszybciej uzupełnić wszelkie niedobory.

2 KOMENTARZE

  1. Leczenie aft najlepiej stosować dwutorowo. Z jednej strony można zastosować maść, którą można kupić praktycznie w każdej aptece bez recepty. A z drugiej jakieś naturalne środki, których jest naprawdę mnóstwo. Są mieszanki ziołowe na gardło czy do jamy ustnej – na pewno nie zaszkodzą na afty.

  2. Zależy co się rozumie pod określeniem leczenia aft. Bo jak się pojawiają sporadycznie, to nie ma co panikować, ale nawracające afty trzeba dokładnie zdiagnozować. Przede wszystkim po to żeby sprawdzić ich genezę i przeciwdziałać. Z tym, że to już nie jest leczenie, ale profilaktyka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here