Jak wygląda afta

3
1033
jak wygląda afta

Nie ma chyba dorosłego, który choć raz w życiu nie miałby bolesnego owrzodzenia czy nadżerki w jamie ustnej. Czerwone, bolesne zmiany, które zwykle w krótkim czasie pokrywają się białym nalotem, to afty, które zwykle goją się samoistnie. Jak wygląda afta i czy w jakiś sposób można przyspieszyć jej wyleczenie?

Czym są afty

O aftach mówi się zwykle w kontekście bolesnych zmian na błonie śluzowej jamy ustnej. Zaczerwienione nadżerki, najczęściej pokryte białym nalotem, mogą występować pojedynczo lub jako grupy zmian chorobowych, przy czym najczęściej lokalizuje się je na języku, wargach, policzkach czy na podniebieniu miękkim. Afta może być zarówno bardzo mała, a jej średnica nie przekracza 0,5 mm, jednak większość aft to zmiany dość duże, o średnicy do nawet 20 mm.

Ze względu na pojawianie się białego nalotu, czasami afty są mylone z pleśniawkami. Jak zatem rozróżnić oba schorzenia? Pleśniawki mniej bolą i są chorobą charakterystyczną dla wieku dziecięcego, natomiast afty mogą się pojawić i u dzieci, i u dorosłych. Warto jednak pamiętać, że za powstaniem bolesnego owrzodzenia nie zawsze stoi konkretna choroba. Czasem afty pojawiają się jako konsekwencja niektórych nawyków czy błędów popełnianych w czasie higieny jamy ustnej.

Występowanie afty – pierwsze objawy

objawy występowania aftyCzy wystąpienie afty da się w jakiś sposób przewidzieć? Oczywiście tak, pod warunkiem, że pacjent zwraca uwagę na pojawiające się w jamie ustnej owrzodzenia. Jeśli po maksymalnie dwóch dniach pokryją się one białym nalotem, można podejrzewać, że jest to afta. U niektórych pacjentów powiększeniu ulegają również węzły chłonne. Najczęściej małe afty goją się same, a proces trwa nie więcej niż 7 dni. Większe afty mogą goić się dłużej, nawet do 4 tygodni. Zdarza się również, że w miejscu afty pojawia się blizna.

Główne czynniki wywołujące afty

U wielu pacjentów za powstanie aft odpowiada niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz niektóre nawyki, np. nieświadome gryzienie przedmiotów czy jedzenie brudnymi sztućcami. U osób starszych, źle dopasowana proteza czy most mogą również spowodować wystąpienie afty. Bolesne zmiany powoduje m.in. wyżynanie się ósemek czy noszenie aparatu ortodontycznego. Czasem bolesna nadżerka pojawia się po zabiegach stomatologicznych. Za powstawanie aft mogą odpowiadać także niektóre choroby, w tym alergie pokarmowe, choroby autoimmunologiczne czy zaburzona gospodarka hormonalna. Duże afty mogą się pojawić jako konsekwencja niedoboru witamin i minerałów, głównie żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego.

Jak wyleczyć aftę

Afta, mimo że dość bolesna, jest w stanie zagoić się sama, bez stosowania dodatkowych leków. Co prawda sam proces może trwać, w zależności od wielkości afty, do nawet czterech tygodni i jedynie w przypadku bardzo dużych zmian istnieje ryzyko pojawienia się blizny. Gdy w jamie ustnej pojawiła się afta, należy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej, należy również zrezygnować z pokarmów, które mogą podrażniać zmianę. Natomiast przy zmianach nawracających należy leczenie skonsultować z lekarzem.

Do leczenia aft stosuje się maści o działaniu przeciwzapalnym i antyseptycznym, które nakłada się na zmianę. Warto zadbać o ich odpowiednią konsystencję, aby preparat zbyt szybko nie spływał z afty. W przypadku aft w miejscach trudno dostępnych, np. na gardle, stosuje się preparaty w sprayu. Natomiast liczne zmiany w wielu miejscach, charakterystyczne dla osób noszących aparaty ortodontyczne, leczy się poprzez regularne stosowanie specjalnych płynów do płukania jamy ustnej, zawierających kwas hialuronowy, PVP, lub mieszankę obu składników.

3 KOMENTARZE

  1. Jak ktoś nie wie jak wygląda afta, to znaczy, że jej nigdy nie miał! he he Bo jak pojawia się pierwsza afta to ból jest taki dziwny, że człowiek ogląda ją pod lustrem jak tylko się da i zastanawia się co to za cholerstwo i skąd się wzięło. Ja swoją pierwszą aftę nie tylko oglądałem, ale i próbowałem przebijać, bo myślałem, że to pęcherz z ropą.

  2. Bez przesady, nie trzeba zaglądać sobie do gardła, żeby przekonać się jak wygląda afta. Przecież każdy normalny człowiek ma internet, co nie? 🙂 A już pomysł na przekłuwanie afty żeby wyleciała ropa (nawet jeśli by tam była) to uważam za kompletnie poroniony – ale to moje prywatne zdanie 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here