Co na afty

2
608

Częste afty w jamie ustnej powinny zostać skonsultowane z lekarzem. Mogą bowiem świadczyć o niedoborze witamin czy rozwijaniu się innego schorzenia w organizmie. Małe i rzadko pojawiające się nadżerki – choć nie wymagają szczególnego leczenia – również irytują i przeszkadzają w piciu lub jedzeniu, dlatego warto wiedzieć, co na afty jest w takich sytuacjach jest najskuteczniejsze.

Czym jest afta

Afta to owrzodzenie z biało-żółtawym nalotem i intensywnie zaczerwienioną obwódką. Może pojawić się w różnych częściach jamy ustnej i wywołać stan zapalny. Tego rodzaju nadżerki bardzo pieką, zwłaszcza przy kontakcie z jedzeniem, piciem czy podczas dotyku np. języka, zębów, aparatu ortodontycznego. Ich przyczyną może być uszkodzenie mechaniczne, zmiany w układzie odpornościowym, nerwowym i hormonalnym, niedobory makro- i mikroelementów, niektóre leki lub schorzenia. Za nawracające afty może odpowiadać genetyka – prawdopodobieństwo odziedziczenia dolegliwości po rodzicach jest tu dosyć wysokie.

Małe, pojedyncze afty o wielkości paru milimetrów, o ile nie zdarzają się z dużą częstotliwością i nie wywołują dodatkowych objawów, zwykle po upływie tygodnia goją się samoistnie, przy ewentualnym wsparciu prostych, domowych środków w celu złagodzenia uporczywego bólu. Jednak duże, rozległe i częste afty, wymagają porady lekarskiej i często terapii farmakologicznej. Zdarza się, że takim stanom towarzyszy gorączkowanie, powiększenie węzłów chłonnych i znaczna utrata sił.

Co na afty?

co na aftyCo zatem stosować w takich wypadkach? Zacznijmy od domowych sposobów. Dobrym pomysłem będzie regularne płukanie roztworem z soli czy sody oczyszczonej, ewentualnie zwykłym, przeznaczonym do tego produktem aptecznym lub drogeryjnym, których na rynku nie brakuje. Rumianek, który działa antyseptycznie, antybakteryjnie i przyspieszająco w kwestii gojenia ran, także może okazać się skuteczną metodą, podobnie jak mięta, żeń szeń lub szałwia. Zaparzona wcześniej torebka czarnej herbaty, przykładana po ostygnięciu do owrzodzenia, to kolejna domowa metoda, z której chętnie korzystają osoby cierpiące na nawracające afty. Lekkie zmiany goją się też dzięki miejscowemu zastosowaniu oleju kokosowego, miodu, aloesu lub preparatu farmaceutycznego w postaci maści, żelu, sprayu, płynu czy rozpuszczalnych plastrów.

Lekarze zalecają również jedzenie jogurtów naturalnych (z żywymi kulturami bakterii) oraz owoców i warzyw, za to ograniczenie produktów, które są słone, pikantne i kwaśne. Nie zaszkodzi także odkażanie, jednak ważne, by odbywało się przy użyciu wody utlenionej, a nie spirytusu.

Przyczyny aft

Zastanawiając się, co na afty jest najskuteczniejszym sposobem, warto poznać przyczynę ich występowania. W tym celu należy udać się do lekarza i wykonać badania, m.in. krwi. Pozwoli to wskazać, czy mamy do czynienia z jakimś schorzeniem – wtedy podjęcie leczenia może wpłynąć na eliminację owrzodzeń jamy ustnej. Nawracające afty to bowiem często objaw alergii, infekcji, choroby Leśniowskiego-Crohna, zapalenia jelit, białaczki, celiakii.

Badania diagnostyczne dadzą również informację o jakichkolwiek brakach w organizmie, związanych z m.in. niedoborami cynku, żelaza, kwasu foliowego, witamin (głównie B12). W takich sytuacjach sposobem na częste afty jest po prostu dieta bogata we wszelkie niezbędne składniki, ewentualnie zażywanie dodatkowych suplementów. Jeśli źródło zmian nie jest do końca znane, lekarze mogą zaproponować tabletki doustne, które uśmierzą ból i likwidują stany zapalne. Czasem stosuje się terapię sterydami, antybiotykami, a także laserem. Niektóre formy nadżerek można również wypalić.

2 KOMENTARZE

  1. Jak się spytałem w aptece co na afty to polecili mi jakieś środki po 20-30 zł. I dobrze, że nie kupiłem, bo po trzech dniach afty same przechodzą. To tak jak próbować leczyć katar. Jak będzie chciał to sam przejdzie, a jak nie będzie chciał, to nie. Tak samo jest z aftami.

  2. No brawo, jeszcze napisz, że jesteś antyszczepionkowcem, to będziemy mieli pełne dopełnienie obrazu śmiechu i rozpaczy. No ale fakt, różni ludzie po tym świecie stąpają. Mam tylko nadzieję, że takie porady następnym razem zatrzymasz dla siebie, bo wydać 20 zł żeby wyleczyć afty i żeby przede wszystkim szybko nie wróciły, to na pewno nie jest majątek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here