Afty w jamie ustnej

2
924

Afta w jamie ustnej to bardzo powszechna i zarazem uciążliwa dolegliwość. Owrzodzenia błony śluzowej dotyczą zarówno niemowląt, jak i osób dorosłych – wiek nie ma tu żadnego znaczenia. Warto jednak zastanowić się, dlaczego powstają afty w ustach i jak je leczyć.

Gdy odczuwając intensywny, piekący ból, otworzymy usta i znajdziemy na dziąśle, policzkach, wardze czy języku jasną (żółtą lub białawą) plamkę, której granice od zewnątrz są silnie zaczerwienione i obrzęknięte, oznacza to nic innego, jak właśnie aftę. Nadżerki takie zdarzają się bardzo wielu osobom – zakłada się, że każdy człowiek miał z nimi styczność minimum raz w ciągu swojego życia. Afty w jamie ustnej mogą mieć różne formy i wymiary, najczęściej jednak ich kształt zbliżony jest do okręgu, którego średnica w łagodniejszych stanach ma kilka milimetrów, zaś w przypadku większych odmian – nawet do trzech centymetrów.

Przyczyny afty w ustach

Jeśli chodzi o przyczyny afty w ustach, specjaliści wymieniają kilka powodów ich powstawania. Przede wszystkim to:

 1. problemy z systemem odpornościowym;
 2. stres;
 3. zranienie się poprzez uderzenie mechaniczne lub skaleczenie (główne powody to aparat korygujący zgryz, szczoteczka do zębów, sztućce, twarde pokarmy, aktywność sportowa);
 4. zmiany hormonalne, m.in. podczas menstruacji;
 5. zażywanie leków, stosowanie chemioterapii;
 6. choroby (alergia pokarmowa, zapalenie jelit, infekcje);
 7. problemy z uzębieniem, ubytki, próchnica, nieprawidłowe mycie zębów lub niedostateczna dbałość o higienę;
 8. jedzenie sporych ilości bardzo ostrych potraw lub produktów zawierających konserwanty i sztuczne składniki;
 9. czynniki genetyczne, szczególnie jeśli chodzi o nawracające afty w jamie ustnej.

Afta w ustach może czasami wywoływać dodatkowo ból szyi i uszu, powiększenie węzłów chłonnych i gorączkę. Jeśli zdarza się często, to sygnał, by pójść do lekarza i skontrolować zdrowie, robiąc badania diagnostyczne. Może się okazać, że sama afta w jamie ustnej to jedynie symptom choroby, którą należy leczyć. Podobnie jest z awitaminozą – tylko na podstawie badań lekarz jest w stanie stwierdzić niedobory ważnych składników. Informacja taka pozwoli na zażywanie odpowiednich ilości witamin, zarówno w produktach spożywczych, jak i w postaci suplementów. Warto również przemyśleć, czy nie trzeba wprowadzić zmian do trybu życia, jeśli pojawienie się owrzodzeń śluzówki zbiega się ze stresującymi momentami lub sytuacjami.

Leczenie afty w ustach

afta w ustachLeczenie afty w ustach to z reguły łagodzenie jej objawów. Stosuje się tu metody naturalne (zioła, miód, wosk, roztwór solny, pieprz cayenne, aloes, olej kokosowy, czarna herbata), a także leki (glikokortykosteroidy, antybiotyki) i łagodniejsze środki apteczne (bez recepty), jak płyny do płukania, żele i maści do smarowania, spray do spryskiwania, plastry osłaniające i znieczulające, które jednocześnie przyspieszają tempo gojenia nadżerki. Warto również odkażać zmiany wodą utlenioną.

Sposób leczenia aft w ustach zależny jest od:

 1. częstotliwości pojawiania się aft (jeśli atakuje raz na kilka czy kilkanaście miesięcy, nie jest to szczególnie dziwną sprawą, jednak regularnych, częstych owrzodzeń nie należy bagatelizować, bo mogą wynikać z poważniejszych problemów);
 2. wielkości ran i ich ilości (duże afty w ustach, ewentualnie mniejsze, ale w ilość kilku naraz, to dolegliwość, z którą trudno poradzić sobie, stosując tylko i wyłącznie naturalne, domowe sposoby);
 3. czasu trwania afty w jamie ustnej (normą jest okres do dwóch tygodni);
 4. lokalizacji zmiany (np. żel czy maść trudniej zaaplikować na podniebienie, z którym lepiej poradzi sobie spray czy lek w formie tabletki).

2 KOMENTARZE

 1. Jak tylko pojawiają się u mnie afty w jamie ustnej, to od razu zabieram się za robienie soków. Sokowirówka na stół, jabłka, marchew, czasem pomarańcze i piję ile się da. Takie soki są najpyszniejsze i przede wszystkim od razu stawiają organizm do pionu, a afty w jamie ustnej najpierw przestają boleć, a potem szybko znikają.

 2. Sam sok na afty w jamie ustnej nie pomoże. To bardziej Twoje przeciwciała, które zdrowiej odżywiony organizm produkuje w większej ilości. No ale pomysł dobry, już nasze babcie proponowały rosół z pietruszką na przeziębienie, wiedząc, że najważniejsze w chorobie – nie ważne jakiej – jest wzmocnienie organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here