Afty w gardle

2
1365
afty w gardle

Dają nieprzyjemne dolegliwości bólowe, swędzą i pieką – afty w gardle to nie przelewki. Skąd dokładnie biorą się te zmiany, a także jak można się ich pozbyć?

Afta (łac. aphtosis) jest otwartym owrzodzeniem, które lokalizuje się na błonie śluzowej w jamie ustnej wraz z wytworzeniem okolicznego stanu zapalnego. Najczęściej spotykane są afty na policzkach, wewnętrznej stronie warg czy podniebieniu, ale również diagnozowane są afty w gardle, czyli umiejscowione głębiej.

Jak wyglądają afty w gardle?

Można rozpoznać je bardzo łatwo – afta ma postać owrzodzenia w formie miejscowej nadżerki, która jest biała na środku, natomiast czerwona na obwodzie. Często otacza ją także rumień. Towarzyszą jej takie dolegliwości jak miejscowy ból, pieczenie, swędzenie, a nawet powiększenie węzłów chłonnych i niewielka gorączka. Na ogół mamy do czynienia z jedną aftą, niekiedy jednak pojawiają się grupy aft położonych koło siebie.

Jednak afta na gardle może być trudniejsza w rozpoznaniu ze względu na jej umiejscowienie. Często mylona jest z zapaleniem gardła, dlatego w jej diagnozowaniu może być potrzebne udanie się do lekarza pierwszego kontaktu.

Skąd biorą się afty w gardle?

Medycyna nie poznała w pełni przyczyn powstawania aft, ale określono stany i choroby, które mogą im sprzyjać. Na afty najbardziej narażone są osoby z obniżoną odpornością, na przykład w trakcie albo po ciężkiej chorobie, osoby chore na AIDS, zmęczone, zestresowane, z niewłaściwą dietą.

Drugą przyczyną aft jest podrażnienie mechaniczne, na przykład spowodowane szczotkowaniem zębów, protezami, zabiegami stomatologicznymi. Ze względu na swoje umiejscowienie afta w gardle najczęściej jest jednak wynikiem spożywania niektórych potraw, na przykład ostrych czy twardych, a także z niewłaściwą higieną jamy ustnej, stosowaniem niedostatecznie umytych sztućców czy nawet nietolerancjami i alergiami pokarmowymi. Warto też zaznaczyć, że mogą one towarzyszyć miejscowym infekcjom bakteryjnym i wirusowym gardła oraz antybiotykoterapii.

Jak leczy się afty w gardle?

U zdrowej osoby afty najczęściej mijają same po 1-3 tygodniach. Można jednak stosować domowe i apteczne metody, aby zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości bólowe towarzyszące temu schorzeniu.

Domowe metody leczenia aft w gardle polegają przede wszystkim na stosowaniu specjalnych płukanek, które działają miejscowo przeciwzapalnie i przeciwbólowo, a także przyspieszają likwidację zmiany.

Płukanki na afty w gardle:

  • płukanka ze słabego roztworu soli – pół łyżeczki soli na szklankę ciepłej wody
  • płukanki ziołowe – z szałwii, liści malin, rumianku, łopianu lekarskiego, odwaru z czerwonej koniczyny
  • płukanka z wody różanej

Wsparcie w leczeniu aft daje również herbata – zawarte w niej taniny pozwalają na wysuszenie zmian i złagodzenie dolegliwości bólowych.

W aptekach znajdziemy pełną gamę różnych preparatów przeznaczonych na afty w gardle – najlepiej wybierać te w formie sprayu, który ułatwia aplikację w tym miejscu. Do wyboru mamy także gotowe płukanki.

Aby przyspieszyć leczenie aft w gardle nie powinno się również jeść zbyt ostrych i kwaśnych potraw, należy unikać owoców cytrusowych, alkoholu oraz gorących napojów i potraw. W przypadku antybiotykoterapii zaleca się stosowanie leków osłonowych z bakteriami kwasu mlekowego.

Afty nawracają? Warto skonsultować to z lekarzem

Jeśli afty w gardle oraz w innych miejscach jamy ustnej pojawiają się regularnie, warto udać się do lekarza. Może świadczyć to o aftozie nawrotowej, czyli nawracającym zapaleniu błony śluzowej. Nawracające afty mogą także świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, niedoborach witaminy B12, żelaza, kwasu foliowego i cynku czy o alergiach.

2 KOMENTARZE

  1. Na afty w gardle dobre są takie mieszanki ziołowe. One nie tylko pomagają na afty, ale ogólnie na infekcje: zapalenie dziąseł, migdałków czy ból gardła. Warto stosować profilaktycznie raz w tygodniu przed zaśnięciem i naprawdę będzie znacznie zdrowiej.

  2. U mnie afty w gardle tworzą się tak na granicy gardła i podniebienia. Już nie jeden lekarz dał się nabrać. Im się wydaje, że to ropa. Na szczęście zawsze uprzedzam diagnozę, żeby potem się nie krygowali, że wtopa była 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here