Afty w ciąży

2
1125
afty w ciąży

W trakcie ciąży kobieta narażona jest na różne dolegliwości – jedną z nich jest większe ryzyko pojawiania się aft. Skąd dokładnie biorą się afty w ciąży? Jakie są ich objawy? Jak prowadzi się wtedy leczenie?

Afty mogą pojawić się u każdej osoby. Na ich powstawanie najbardziej narażone są dzieci i młodzież, ale również diagnozuje się afty u dorosłych, w tym u kobiet w ciąży.

Afta – co to jest?

Afta (łac. aphtosis) ma najczęściej charakter niewielkiej zmiany, która formuje się w błonie śluzowej jamy ustnej, warg czy języka, ale może także pojawiać się w gardle. Zmiana ma charakter płytkiej nadżerki, która jest pokryta białawym nalotem i otoczona czerwonym obrzeżem. Jest bolesna i może towarzyszyć jej powiększenie okolicznych węzłów chłonnych. Najczęściej afty mają wielkość około 1-2 mm, ale bywają znacznie większe. Występują pojedynczo albo w grupach.

Przyczyny powstawania aft

 • miejscowe podrażnienia, na przykład wywołane szczotkowaniem zębów, pastą do zębów, zabiegami stomatologicznymi, noszeniem aparatu ortodontycznego czy protezy
 • niewłaściwa higiena jamy ustnej, powodująca kamień nazębny, próchnicę
 • jedzenie twardych, ostrych, nadmiernie kwaśnych potraw
 • nadmierny stres i przemęczenie
 • przypadkowe albo celowe przygryzienie błony śluzowej
 • zaburzenia hormonalne
 • alergie, nietolerancje pokarmowe
 • obniżenie odporności, na przykład wskutek ciężkiej choroby
 • antybiotykoterapia
 • zapalenia jelit

Najczęściej afty znikają samoistnie, ale zdarza się również, że nawracają. Na taki problem narażone są przede wszystkim kobiety, w tym kobiety w ciąży. Jak zatem powinno się leczyć afty w ciąży i jak można im zapobiegać?

Jak leczyć afty w ciąży?

Zdarza się, że zmiany ustępują samoistnie, ale można również stosować specjalne preparaty zmniejszające dolegliwości i przyspieszające leczenie. Ze względu na fakt, że kobiety w ciąży nie mogą stosować wielu leków, afta w ciąży może być również trudna w leczeniu. Najczęściej stosuje się wtedy objawowe leczenie aft, które polega na miejscowym stosowaniu środków przeciwzapalnych, przeciwbólowych oraz odkażających. Można używać wtedy zarówno środków aptecznych, jak również metod domowych.

Sprawdzone metody na afty w ciąży:

 • płukanki z lekkiego roztworu soli – połowę łyżeczki soli wymieszać ze szklanką ciepłej wody
 • ziołowe płukanki – z szałwi, liści malin, rumianku, łopianu lekarskiego
 • miejscowe preparaty w formie żelu, kremu czy sprayu z apteki

Przed zakupieniem leku aptecznego warto także skonsultować się z farmaceutą, który będzie mógł doradzić, czy konkretny lek sprawdzi się w przypadku kobiet w ciąży.

Czy można zapobiegać aftom w ciąży?

Zmniejszenie częstotliwości występowania aft w ciąży możliwe jest dzięki zmianie diety, zapobieganiu urazom mechanicznym śluzówki, a także uzupełnieniu niedoborów witamin i minerałów, które sprzyjają pojawianiu się aft.

Nie należy jeść wtedy potraw za ostrych, twardych, kwaśnych. Warto także zadbać o odpowiedni poziom witaminy B12, żelaza, cynku oraz kwasu foliowego. Gdy afty pojawiają się często, może być to także spowodowane używaniem pasty do zębów – jej zmiana może spowodować zmniejszenie dolegliwości.

Duże lub nawracające afty? Warto skonsultować się z lekarzem

Jeżeli afty w ciąży pojawiają się często, są duże i dają nieprzyjemne dolegliwości bólowe, warto skonsultować się z lekarzem. Będzie mógł on zalecić odpowiednie postępowanie, mające na celu bezpieczne zmniejszenie bólu, a także wysłać kobietę na dodatkowe badania, pozwalające na określenie przyczyn nawracających aft.

2 KOMENTARZE

 1. Afty w ciąży to nic wielkiego, bo nie trzeba ich w jakiś specjalny sposób leczyć. Ba, nie trzeba ich leczyć praktycznie wcale. Nawet w przypadku, gdy afty występują często to po prostu trzeba zwiększyć w diecie liczbę zdrowych rzeczy z witaminami i już będzie lepiej.

 2. Też bez przesady. Afty w ciąży warto leczyć, nawet jak zwykłe przeziębienie – ale z głową. Każda dolegliwość osłabia organizm, a w ciąży wiadomo, że najważniejszy jest maluszek, więc trzeba się przyłożyć i o siebie dbać. Pewnie, że nie można brać jakichś leków, zwłaszcza nie przepisanych przez lekarza, ale można postarać się je usunąć lub przyspieszyć usunięcie w inne sposoby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here