Afty u dzieci

2
1037
afty u dzieci

Afty u dzieci są bolesnymi nadżerkami i zmianami o charakterze wrzodów, które dość często pojawiają się na błonie śluzowej w jamie ustnej. Ich obecność może być spowodowana przez różne czynniki, jednak w większości przypadków nie powodują one poważnych dla zdrowia konsekwencji – afty u dziecka zwykle samoistnie się goją. Kiedy jednak afta u dziecka powinna skutkować wizytą u lekarza?

Czym są afty?

Afta to bolesna zmiana, która pojawia się w błonie śluzowej w jamie ustnej. Można ją znaleźć na podniebieniu w jego miękkiej części, na języku, na wargach czy na dziąsłach. Bolesność zmiany powoduje dyskomfort u dziecka, przy czym jeśli afta u dziecka znajduje się na języku czy na dziąsłach, może dochodzić do jej podrażnienia w czasie jedzenia czy używania smoczka.

Niewielki czerwony wrzód, bo tym właśnie są afty u dziecka, u wielu dzieci ma biały nalot, przez co afty u dzieci bywają mylone z pleśniawkami. Czasem pojawieniu się afty towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych.

Jeśli afty występują pojedynczo i nie mają tendencji do nawrotów, wówczas nie ma powodu do niepokoju. Jednak nawracające afty mogą świadczyć o aftozie nawrotowej, czyli o dość poważnej chorobie błony śluzowej.

Skąd się biorą afty u dzieci?

Pojawienie się bolesnej zmiany może być spowodowane przez różne czynniki. Afty u dzieci pojawiają się w związku z karmieniem, mogą być również objawem towarzyszącym wirusowemu zapaleniu gardła czy opryszczkowemu zapaleniu jamy ustnej. Bardzo często afta u dziecka to objaw urazu mechanicznego, do jakiego dochodzi, gdy dziecko się ugryzie lub zrani np. sztućcami czy zabawką. U dzieci niezwykle często afty są objawem alergii pokarmowych, w tym celiakii.

Niewłaściwa dieta, uboga w produkty zawierające wybrane witaminy i minerały, to także przyczyny aft. Afty u dzieci mogą się także pojawiać po zakończonej antybiotykoterapii. Często owrzodzenia można znaleźć na dziąsłach dzieci, które ząbkują. Bardzo często afty wywołuje kontakt z brudnym smoczkiem lub zabawką, które dziecko zabiera do zabawy na zewnątrz. Warto pamiętać, że niektóre nawyki, jak np. obgryzanie paznokci czy nieświadome gryzienie długopisu, mogą również doprowadzić do powstania afty.

Różne typy aft

Choć o aftach mówi się dość ogólnie, to same zmiany należy podzielić na różne typy w zależności od czasu gojenia oraz wielkości samej zmiany. Przeważająca większość zmian (nawet 85% wszystkich aft diagnozowanych u dzieci) to afty małe, o średnicy 1-10 mm. Takie zmiany goją się same i po 7 dniach nie ma po nich żadnego śladu. U 10% małych pacjentów pojawiają się afty średnie, które goją się zdecydowanie dłużej, przeciętnie od 10. do 30. dni, a po ich wygojeniu na błonie śluzowej pojawia się blizna. Ten rodzaj aft należy leczyć w porozumieniu z lekarzem. Natomiast aftowe zapalenie jamy ustnej, które udaje się wyleczyć w ciągu 4-8 dni, to schorzenie nawracające, w którego leczeniu często stosuje się antybiotyk. Tu należy podkreślić, że aftowemu zapaleniu jamy ustnej może towarzyszyć inna choroba, najczęściej będzie to alergia pokarmowa.

Jak się leczy afty u dziecka?

Większość zmian goi się samoistnie, a do wyleczenia nie są potrzebne specjalistyczne preparaty. Niemniej jednak afty można wyleczyć stosując maści i kremy o gęstej konsystencji, w których składzie pojawiają się składniki działające antyseptycznie i przeciwzapalnie. Jeśli zmiana pojawia się w miejscu o utrudnionym dostępie, np. w okolicach gardła, stosuje się leki w sprayu. Przy nawracających aftach lekarz może zdecydować o zastosowaniu antybiotyku. Na pewno istotnym czynnikiem w leczeniu aft jest dieta, w której powinny się znaleźć produkty o gładkiej konsystencji. Ważna jest również higiena jamy ustnej, w której musi się pojawić płukanie z wykorzystaniem ziołowych naparów.

2 KOMENTARZE

  1. Afty u dzieci można przewidzieć. U wielu dzieciaków jest tak, że doświadczony rodzic od razu zauważy kiedy zaczął się spadek odporności. Zaczyna się kichanie, katar, podkrążone oczy, mniejszy apetyt czy inne wskazówki. Może to też być tak, że dziecko jest bardziej ospałe lub coś w tym rodzaju. To właśnie wskazówki, że zaraz pojawią się afty u dzieci.

  2. Afty u dzieci chcesz przewidywać? Co to za bajki tu piszesz? Przecież każda choroba u dziecka rozwija się mega szybko! Rano wesołe odprowadzasz do przedszkola, a odbierasz po 2 godzinach z wysoką gorączką, kaszlem i bólem gardła. Z aftami jest dokładnie tak samo – wyskakują kiedy chcą i nic ich nie zapowiada.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here