Afta na wardze

2
1495

Afta na ustach to początkowo mała ranka śluzówki na wewnętrznej stronie warg, która w krótkim czasie zwiększa się, przyjmując ostatecznie formę owalnej nadżerki, wypełnionej żółtą lub białą warstwą nalotu. Wokół niej można zauważyć typowy dla tej dolegliwości czerwonawy rumień, oznaczający stan zapalny błony śluzowej.

afta na ustachAfta w ustach, choć wydaje się niegroźna, może znacząco wpływać na funkcjonowanie człowieka. Powodem tego jest obrzęk, pieczenie i ból, który nasila się jeszcze bardziej przy każdorazowym zetknięciu owrzodzenia np. z piciem, pokarmem, śliną, językiem, uzębieniem, sztućcem. Gdy pojawi się afta na wardze, dość trudne jest izolowanie jej od kontaktu z innymi czynnikami, dlatego duży problem stanowi wtedy jedzenie, a często również mowa. Skutkuje to brakiem apetytu, a powiększone węzły chłonne i ewentualna gorączka, która również bywa jednym z objawów, powodują dodatkowo rozdrażnienie, apatię i spadek samopoczucia.

Przyczyny afty na wardze

Afty w ustach pojawiają się najczęściej z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest powstanie małej rany na skutek uszkodzenia mechanicznego śluzówki, za które odpowiadać może np. uraz podczas uprawiania sportu, zwykłe ugryzienie się w wargę w czasie jedzenia czy skaleczenie źle dopasowaną protezą lub aparatem ortodontycznym.

Druga, dość powszechna przyczyna nadżerek ust, to znaczne spadki odporności i prowadzenie trybu życia, w którym dominuje stres i brak odpoczynku. W wielu przypadkach afta stanowi objaw niedoboru witaminy z grupy B, cynku i żelaza, a także infekcji wirusowych i bakteryjnych, celiakii, białaczki, zapalenia jelit czy choroby innych narządów, wchodzących w skład układu pokarmowego.

Lekarze alarmują, że afta na wardze to często następstwo niedostatecznej higieny jamy ustnej, próchnicy lub innej, nieleczonej choroby zębów. Równie szkodliwe może być w tej kwestii przesadnie mocne szczotkowanie, a niekiedy stosowanie niewłaściwych past. Afta w ustach pojawia się też często u kobiet podczas okresu, ponieważ zmiany w systemie hormonalnym mogą wywoływać owrzodzenia. Nieco rzadziej za źródło zmian jamy ustnej uważa się działanie tzw. ulepszaczy, dodawanych dziś do wielu produktów spożywczych.

Leczenie afty na wardze

Czy afta na wardze wymaga wizyty u lekarza? Jeśli zmiana jest mała, sporadyczna i nie wywołuje gorączki lub innych objawów, wówczas można leczyć ją w domu, stosując dostępne pod ręką środki. Dobrze sprawdza się w tym zakresie rumianek, szałwia, woda różana, dzika róża, żeń-szeń, mięta, pokrzywa oraz woda z solą – wystarczy stosować je jako płukanki kilka razy dziennie. Miejscowo użyć można maści, zrobionej samodzielnie z wykorzystaniem pieprzu, sody oczyszczonej, proszku do pieczenia, miodu, aloesu lub oleju kokosowego. Dostępne w aptekach produkty bez recepty również powinny pomóc. Zaleca się płyny z propolisem, żel z kwasem hialuronowym, aerozol lub tabletkę z kwasem acetylosalicylowym (czyli popularną polopirynę bądź aspirynę), z której, w połączeniu z wodą, tworzy się papkę i nakłada na zmianę na wardze. Ból powinien dość szybko zmaleć, a całe owrzodzenie szybciej się zagoić.

Gdy afta na ustach stanie się rozleglejszym wykwitem, lepiej pójść do stomatologa. U wielu pacjentów domowe metody nie są wystarczające i trzeba zastosować silniejsze środki na receptę, np. glikokortykosteroidy. Często pomaga też kauteryzacja cieplna lub chemiczna, czyli przyżeganie uszkodzonej błony śluzowej. Ważne również, by prowadzić zdrowy tryb życia – przede wszystkim wprowadzić dietę bogatą w składniki odżywcze, unikać stresu i więcej odpoczywać.

2 KOMENTARZE

  1. Zawsze zależy z której strony. Bo jak na zewnątrz, to jest opryszczka, a jak wewnątrz to zawsze praktycznie afta na wardze. Dobry sposób na afty to czystek. Trzeba go po pierwsze pić, ale też płukać nim jamę ustną. To zioło bardzo dobrze działa na wszystkie stany zapalne.

  2. Właśnie dlatego to jest artykuł na temat afty na wardze. Ale w tym przypadku czystek niewiele pomoże. To znaczy na pewno nie będzie szkodzić, ale jak ktoś myśli, że samym czystkiem się wyleczy, to się grubo myli. To nie jest lek stricte na afty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here