Afta na podniebieniu

2
1430
afta na podniebieniu

Mogą pojawić się u każdego i dają nieprzyjemne objawy – afty to zmiany o charakterze nadżerki, tworzące się w jamie ustnej. Mogą również występować afty na podniebieniu. Jakie są ich główne przyczyny, objawy oraz jak przebiega ich leczenie?

Afta to otwarte owrzodzenie, która pojawia się w jamie ustnej. Towarzyszy jej miejscowy stan zapalny, a niekiedy nawet powiększenie węzłów chłonnych. Zmiana może uwidaczniać się w różnych miejscach jamy ustnej – na policzkowej części warg, na bocznych powierzchniach języka, migdałkach, a także wyróżnia się afty na podniebieniu miękkim. Afty mogą występować pojedynczo albo w grupach.

Afta na podniebieniu – nie tylko u dzieci i młodzieży

Najczęściej afta na podniebieniu, a nawet afta na migdale, dotyka najmłodszych – dzieci lub młodzieży. Warto jednak wskazać, że owrzodzenia mogą pojawiać się także u osób dorosłych.

Jeśli afty pojawiają się częściej niż jeden raz w roku, może to świadczyć o nawracającym aftowym zapaleniu błony śluzowej jamy ustnej. Aftoza nawrotowa jest częściej diagnozowana u kobiet.

Nauka nie poznała jeszcze w pełni przyczyn związanych z pojawieniem się tych zmian – afty na podniebieniu i w innych częściach jamy ustnej mogą pojawić się u każdej osoby.

Przyczyny powstawania aft na podniebieniu:

 • urazy mechaniczne, na przykład w trakcie mycia zębów, zabiegów stomatologicznych, wywołane przez aparaty ortodontyczne, protezy
 • choroby i stany zębów, na przykład próchnica, kamień nazębny, zapalenia miazgi, wyżynanie się ósemek
 • niewłaściwa higiena jamy ustnej
 • nadmierny stres
 • nietolerancje pokarmowe, alergie, także na sztuczne dodatki do żywności
 • przypadkowe albo celowe pogryzienie tkanki w jamie ustnej
 • zmiany hormonalne
 • niedobory, w tym witaminy B12, kwasu foliowego, żelaza
 • przyjmowanie niektórych leków, na przykład leków na anginę, silnych antybiotyków
 • zakażenie wirusem HIV

W przypadku aftozy nawrotowej, gdy afty na podniebieniu i w innych częściach jamy ustnej występują często, duże znaczenie mają czynniki genetyczne. Zatem jeśli w rodzinie ktoś choruje na aftozę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że podobną chorobę mają jej inne bliskie osoby.

Więcej o przyczynach aft: https://zdrowy.net/afty/przyczyny-powstawania-aft/

Objawy aft – na co zwrócić uwagę?

objawy aft
Ból jako objaw afty.

W pierwszej fazie afta na podniebieniu najczęściej wygląda jak niewielka, okrągła nadżerka koloru czerwonego, która następnie zmienia swój kolor na biały. Jednocześnie pozostaje otoczona rumieniem, świadczącym o stanie zapalnym.

Aftom najczęściej towarzyszy ból, który może nasilać się przy dotyku, szczotkowaniu zębów. Gdy widoczne są afty na podniebieniu lub w innych częściach jamy ustnej, na przykład afta na migdale, może także dojść do powiększenia okolicznych węzłów chłonnych.

Jak leczyć afty na podniebieniu?

Afta na podniebieniu u większości osób nie wymaga specjalnego leczenia – zmiana znika po 1-3 tygodniach samoistnie. Można jednak stosować odpowiednie leki, aby zmniejszyć nieprzyjemne dolegliwości.

Na afty polecane są miejscowe preparaty w formie kremów, żelów albo sprayu, które zawierają substancje przeciwbólowe, przeciwzapalne i przyspieszające gojenie. Aplikacja preparatu na zmianę kilka razy dziennie, zmniejszy ból i spowoduje jej szybsze wyleczenie.

Można stosować także domowe metody, na przykład przemywanie zmiany wodą utlenioną, płukanie jamy ustnej łagodnym roztworem z pół łyżeczki soli rozpuszczonej w szklance ciepłej wody, stosowanie płukanek z szałwii, łopianu lekarskiego, rumianku.

Jeśli afta na podniebieniu czy afta na migdale nie znika lub dochodzi do nawrotów, zalecana jest konsultacja z lekarzem.

2 KOMENTARZE

 1. Gdy pojawiła się u mnie pierwsza afta na podniebieniu, to wstyd powiedzieć, ale myślałem, że to jest rak… Dopiero jak poczytałem to ochłonąłem. Ale mam dość często i mogę powiedzieć, że im więcej piję coli, tym częściej. Jak zamieniam ją na sok pomarańczowy albo grejfrutowy to jest znacznie lepiej. Przetestowane.

 2. Ja mam na to sposób. Jak zaczyna mi się robić afta na podniebieniu to trzeba zrobić wszystko żeby nie dotykać jej językiem, Bo to jest naturalny odruch człowieka – chce się zobaczyć czy duża, co i jak, czy boli, czy rośnie i tak dalej. A tymczasem afty leczy się suchością, im bardziej sucho, tym szybciej znika, więc ograniczyć picie i jej szukanie i będzie dobrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here