Afta na języku

2
562
afta na języku

Afty najczęściej występują w jamie ustnej, bowiem są to niewielkie, ale dość bolesne owrzodzenia błony śluzowej w jamie ustnej. Mogą je wywołać różne czynniki, zarówno chorobotwórcze, jak i całkiem przypadkowe, jak np. ugryzienie się czy zranienie sztućcem. Afta na języku nie wymaga również specjalistycznego leczenia, bowiem drobne zmiany dość szybko i samoistnie się goją. Czy jednak afta pod językiem i afty na języku wymagają jakiejś specjalnej pielęgnacji, gdy już się pojawią?

Czym są afty i skąd się biorą

Afta na języku, podobnie jak każda inna afta w jamie ustnej, jest bolesną zmianą o charakterze nadżerki, która pojawia się w jamie ustnej. Początkowo zmiana jest jedynie bolesnym owrzodzeniem, jednak po maksymalnie dwóch dniach taka zmiana pokrywa się białym nalotem. Często pojawieniu się afty towarzyszy powiększenie węzłów chłonnych. Oczywiście większość aft to afty pojedyncze, które dość szybko się goją (zwykle na ich całkowite zniknięcie wystarczy maksymalnie tydzień). Pojedyncze afty mogą się grupować w większe zmiany chorobowe, zdarza się także, że zmiany takie często nawracają.

czym są aftyZarówno bardzo duże afty o średnicy nawet kilku centymetrów, jak i afty nawracające, należy leczyć. W przypadku afty na języku pojawia się dodatkowo możliwość pomylenia jej z pleśniawkami, charakterystycznymi dla dzieci. Pleśniawki są mniej bolesne i występują jedynie u dzieci, natomiast afty można spotkać i u dzieci, i u dorosłych.

Przy nawracających aftach na języku, które pojawiają się nawet kilka razy w roku, są trudne do wygojenia i którym towarzyszą dodatkowe objawy, jak zakażenie błon śluzowych, mówi się bardzo często o aftozie nawrotowej. Choroba bywa nazywana również aftowym zapaleniem błony śluzowej.

Główne czynniki wywołujące afty na języku

Afta na języku może się pojawić jako efekt różnych zachowań, chorób czy nawet z powodu błędów popełnianych w czasie codziennej higieny jamy ustnej. Zmianę na błonie śluzowej może wywołać próchnica czy paradontoza, skaleczenia w czasie zabiegów stomatologicznych, ale również niedopasowanie protezy czy noszenie aparatu ortodontycznego. Mechaniczne uszkodzenie języka w czasie leczenia w gabinecie stomatologicznym nie jest jedyną sytuacją, gdy po uszkodzeniu błony śluzowej powstają afty. Mogą one również się rozwijać po ugryzieniu języka czy policzka czy po zranieniu sztućcami.

Do powstawania aft przyczynia się jedzenie brudnych produktów (owoce, warzywa) czy stosowanie niemytych sztućców. Podobnie niekorzystnie wpływa na błonę śluzową jamy ustnej jedzenie zbyt gorących, zbyt twardych oraz zbyt pikantnych produktów. Afta pod językiem lub na języku może być efektem zachorowania na inne choroby, m.in. autoimmunologiczne, ogólnoustrojowe (zapalenie zatok, refluks, zapalenie migdałków) czy stosowanie niektórych leków.

Jak wyleczyć aftę

Mniejsze afty goją się dość szybko i nie wymagają stosowania dodatkowych preparatów, które z kolei warto brać przy dużych aftach. Nieleczona duża afta może pozostawić bliznę na śluzówce.

Zmiany smaruje się maścią o działaniu antyseptycznym i przeciwzapalnym. Maść może być zastąpiona przez spray, jeśli afty są w trudno dostępnym miejscu. W leczeniu aft warto wykorzystać płyny do płukania jamy ustnej, które powinny zawierać kwas hialuronowy lub PVP. Płyny takie można zastąpić naparem ziołowym z szałwii, rumianku czy łopianu. Przy nawracających zmianach mogą być stosowane antybiotyki. Istotnym elementem procesu leczenia jest odpowiednia dieta, bogata w probiotyki oraz naturalne źródło witaminy B12.

2 KOMENTARZE

  1. Afta na języku występuje niezwykle rzadko. Często to wcale nie jest afta tylko tak się komuś wydaje, bo wcześniej miał afty w ustach. Język wbrew pozorom jest bardzo odporny na afty, częściej już mogą na nim powstać czopy ropne, któe są bardzo podobne.

  2. Ale mimo wszystko afty na języku się pojawiają. I niestety nie jest to nic przyjemnego. Bo jak masz aftę na dziąśle to na przykład możesz jeść drugą stroną, lewą albo prawą, a jak wyskakuje afta na języku, to nic nie zrobisz, chyba że na dwa dni zrezygnujesz z jedzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here