Afta na dziąśle

2
2207
afta na dziąsłach

Afty na dziąsłach nie należą do przyjemności – te małe owrzodzenia potrafią skutecznie uprzykrzyć życie niejednej osobie. Często pojawiają się znienacka i sprawiają wiele kłopotów związanych z czynnościami jamy ustnej, jak mówienie czy spożywanie pokarmów. Warto zatem wiedzieć, czym jest afta na dziąsłach, jakie są jej przyczyny i metody leczenia.

Gdy zauważymy na dziąsłach bolesną, okrągłą ranę w postaci nadżerki, wewnątrz której znajduje się nalot, a dookoła rumień – wówczas oznacza to nic innego, jak właśnie aftę. Owrzodzenie może pojawić się w dwóch wersjach – mała afta na dziąśle jest kilkumilimetrowym ubytkiem, zaś duża może osiągnąć nawet 2-centymetrową średnicę.

Afty na dziąsłach wywołują stany zapalne błon śluzowych w jamie ustnej i występują w liczbie od jednej do kilku sztuk jednocześnie. Atakują zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jeżeli afty nawracają, zwykle związane jest to z genetyką – gdy rodzice mają predyspozycje do owrzodzeń dziąseł, jest niemal pewne, że przekażą to swojemu potomstwu.

Przyczyny aft na dziąsłach

aftaPrzyczyn afty na dziąsłach nie da się jednoznacznie wskazać. Źródeł schorzenia może być wiele. Często tkwi ono po prostu w urazie, który powstaje na skutek noszenia aparatu ortodontycznego czy protezy. Również intensywne szorowanie szczoteczką czy uderzenie podczas jedzenia sztućcami może spowodować otarcia czy skaleczenia dziąseł, a następnie przekształcić się w nadżerkę. Afta na dziąśle bywa skutkiem awitaminozy, niedoborów składników odżywczych (m.in. żelaza i cynku), a także obniżenia odporności, stresu, osłabienia. Kobiety często skarżą się na tę dolegliwość jamy ustnej w czasie miesiączkowania i wahań hormonów.

Specjaliści zaznaczają również, że afta na dziąsłach może świadczyć o schorzeniu, które zaatakowało organizm. Może to być zwykła infekcja lub alergia, ale też przewlekła choroba, jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, celiakia, białaczka czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Na występowanie aft wpływ może mieć również nieodpowiednia higiena jamy ustnej, zażywanie leków oraz spożywanie bardzo ostrych lub twardych produktów, często zawierających sztuczne składniki.

Objawy i leczenie aft na dziąsłach

Bez względu na przyczynę, afta na dziąśle zawsze wywołuje piekący ból, którego natężenie może zależeć dodatkowo od wielkości zmiany i ilości owrzodzeń. Poza nieprzyjemnym uczuciem niekiedy pojawia się zwiększenie węzłów chłonnych oraz spadek energii i apetytu z powodu sporych trudności z jedzeniem w tym okresie. Większe afty na dziąsłach mogą wywołać nawet gorączkę i osłabienie.

Jeśli nadżerki często nawracają, są sporych rozmiarów, nie goją się same po maksymalnie 2-3 tygodniach – trzeba sprawę skonsultować z lekarzem. Specjalista może zalecić nawet antybiotyki lub sterydy. Ponadto często stosuje się środki przeciwzapalne i przeciwbólowe, a niekiedy, w cięższych przypadkach, także wypalanie (np. laserem).

Mała afta na dziąśle, która atakuje sporadycznie, to dolegliwość, z którą można poradzić sobie samodzielnie za pomocą domowych metod lub dostępnych w aptece produktów, takich jak maść lub żel. Złagodzą one ból i przyspieszą gojenie nadżerki. Ponadto warto płukać afty płynem do jamy ustnej, wodą z solą lub naparem z ziół – zwłaszcza rumiankiem, który ma właściwości przeciwzapalne, antybakteryjne, ściągające i regeneracyjne. Zalecane jest również zażywanie witamin i uzupełnienie wszelkich niedoborów. Afty na dziąsłach powodują również konieczność zmiany diety na delikatną – ostre i kwaśne pokarmy są niewskazane. Nie można zapominać też o szczególnej higienie jamy ustnej z jednoczesnym zachowaniem ostrożności, by nie naruszyć zmienionych miejsc.

2 KOMENTARZE

  1. Afta na dziąśle jest najgorsza, bo najtrudniej ją wyleczyć. Można próbować wszystkiego, ale i tak pare dni się człowiek będzie z nią męczył. Nie ma cudów. Zwłaszcza, że cały czas będzie drażniona przez mówienie, picie, jedzenie i td. Nie ma na to rady, a naprawdę wszystkiego już w tym przypadku próbowałem.

  2. Afta na dziąśle wcale nie jest najgorsza. Gorzej jak pojawi się na styku dziąsła i zębów. Wtedy masz gwarancję, że przez długie dni się będzie babrać i nic na to nie poradzisz, choćbyś nie wiem jakie metody stosował.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here